Metaş's turnaround case: A study about the turnaround strategies and the related decision streams shaping them
Metaş'ın turnaroundu: Turnaround stratejisi ve bu seçimi oluşturan stratejilerin gelişimi hakkında bir çalışma
  1. Tez No: 87107
  2. Yazar: TOLGA TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BABÜROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET METAŞ'IN TURNAROUNDU : TURNAROUND STRATEJİSİ VE BU SEÇİMİ OLUŞTURAN STRATEJİLERİN GELİŞİMİ HAKKINDA BİR ÇALIŞMA TOLGA TÜZÜNER YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ DANIŞMANI : Doc. Dr. OĞUZ BABÜROĞLU EYLÜL 1995 Bu olay çalışması ilk özel ark ocaklı demir çelik tesisi olan Metaş'ın 1990 yılı içinde uygulamaya başladığı turnaround stratejisini, kendini oluşturan nedenler ve sonucunda oluştuğu strateji akımları yardımı ile incelemeyi amaçlamaktadır. Metaş birçok rakibine göre modern olan tesislerini, kalite kavramı ile birleştirdiği imajına ve çalışanlarına sağladığı sosyal olanaklara karşın seksenlerin getirdiği yüksek rekabet koşullarına ayak uyduramayarak zaman içinde finansai açıdan zor durumda kalmıştır. Firma üretimini durdurduktan sonra turnaround stratejisine girerek kendine gereken fonları devletten sağlamış, gerekli yapısal değişiklikleri yapmış ve yeniden üretime geçmiştir. Metaş'ın yeniden üretime dönmesi özelleştirme döneminde yapılan bir devletleştirme işlemi olduğundan son yıllarda güncelliğini hiç kaybetmemiştir. Turnaround açısından ise büyük ölçekli bir firma için tam anlamı ile başarılı bir örnek teşkil ettiğinden önemlidir. Bu çalışmada, firma içinde bulunduğu çevresel koşullar ve krizi yaratan nedenlerle birlikte incelenmekte, turnaround stratejisi kavramının daha önce pek de incelenmemiş yapısı tanımlandıktan sonra buraya“Metaş turnaroundu”oturtulmaktadır. Bir inceleme olarak da firma için önemli olan stratejik alanlar belirlenmekte burada oluşan stratejiler zaman boyunca çıkarılmakta, bu stratejilerden de firmanın generic stratejilerine ulaşılmaktadır. Böylece turnaround stratejisine giden stratejik yol ve firmaya turnaround stratejisini uygulamadaki etkisi belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT METAŞ'S TURNAROUND CASE : A STUDY ABOUT THE TURNAROUND STRATEGIES AND THE RELATED DECISION STREAMS SHAPING THEM. BY TOLGA TÜZÜNER SUPERVISOR : ASSOC.PROF.O?UZ BABÜRO?LU SEPTEMBER 1995 Metaş which is the first private steel factory with arc furnace technology, begins to implement the“turnaround”strategy during the 90's. This case aims to determine the reasons that cause the turnaround strategy and the strategic decision streams through the turnaround. Metaş could not succeed financially in the extensive competition of the 80's eventhough having better production techniques compared to it's competitors, having a company image accompanied by the“quality”concept, and sufficient social right given to its workers. After the production was stopped it began to exercise turnaround strategy by the help of the funds that were injected by the government. Production started again and necessary structural changes were done. As during the privatization period the government gave way to survival by nationalization, this regeneration period has a special feature. Also it's importance comes from the fact that this case is a successful example of a turnaround that was done by a big scaled firm in Turkey. In this case, the Metaş' turnaround is examined. Starting from the reasons creating crises together with the environmental conditions the case is set on the general turnaround explanations. In the research part, the chronological determination of strategic areas results in generic strategies. So by this method, the strategic ways reaching to turnaround strategies and the effects of turnaround strategy on Metaş' organizational life is examined.