Dava finansmanı
Litigation finance
- Tez No: 871114
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Dava finansmanı, özetle bir davanın maliyetini karşılamak için dışarıdan kaynak sağlama sürecidir. Bir dava süreci genellikle dava harçları, avukatlık ücretleri, hukuki belgeleme, uzman tanık ifadesi ve mahkeme masrafları gibi çeşitli maliyetleri beraberinde getirmektedir. Dava finansmanı kurumu bu maliyetlerin karşılanmasını temin etmektedir. Dava finansmanı şirketleri veya yatırımcılar, davanın potansiyel getirisini değerlendirerek dava açan kişiye mali kaynak sağlarlar. Bu kaynaklar, avukat ücretlerini, masrafları ve diğer dava maliyetlerini karşılamak için kullanılabilir. Tezimizin özeti, son günlerde özellikle sınır ötesi işlemlerde önem arz eden, ticari taraflar arasındaki ihtilafların dava ve tahkim yolu ile çözümünün maliyetlerinin fevkalade yüksek olması karşısında bu maliyetlerin üçüncü şahıs finans kurumları tarafından karşılanması suretiyle ihtilafın çözümünde hak arayan fakat bu hak aramanın maliyetlerine katlanamayacak şahıslara finansman sağlanması yöntemiyle haklarını elde etme fırsatı veren dava ve tahkimlerde kullanım alanı bulan“dava finansmanı”konusunun mukayeseli hukuk ve Türk hukuku çerçevesinde işlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Litigation finance, in summary is the process of obtaining external funding to cover the costs of a lawsuit. Legal proceedings often entail various expenses, including court fees, attorney fees, legal documentation, expert witness testimonies and other court-related costs. Litigation finance enables to fulfill these costs. Litigation finance companies or investors provide financial sources to the plaintiffs evaluating the potential income of the lawsuit. These sources can be utilized to pay attorney fees, cost and all other lawsuit expenses. The summary of our thesis addresses the topic of“litigation funding,”which has gained importance especially in cross-border transactions recently. Given the exceptionally high costs of resolving disputes through litigation and arbitration among commercial parties, this method provides individuals seeking justice with the opportunity to obtain their rights by financing these costs through third-party financial institutions. This topic is explored within the framework of comparative laws and Turkish laws.