Broylerlerin beslenmesinde Spirulina platensis ve Morinda citrifolia kullanılmasının performans ve bağırsak istomorfolojisine etkisi
The effects of using Spirulina platensis and Morinda citrofolia in broiler feeding on performance and intestinal histomorphology
  1. Tez No: 871131
  2. Yazar: FERHAT ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL KÜÇÜKERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bireyin gelişiminde hayvansal gıdaların yeri ayrıdır. Hayvansal gıda üretimi içinde broyler yetiştiriciliği önemli bir yer tutmaktadır. Sürdürebilir ve karlılığın yüksek olduğu broyler yetiştiriciliği için doğal yem katkı maddeleri iyi bir alternatif olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu çalışamada doğal yem katkı maddesi olarak Spirulina plantensis ve Morinda citrifolia kullanılmıştır. Çalışmada herbiri 60'şer adet 4 broyler grubu oluşturulmuştur. Grup 1'e bazal rasyon verilip kontrol grubu olmuştur. Sırası ile Grup A 'ya (bazal rasyon + 150 ml/l içme suyuna Morinda citrifolia (Noni FX®) katkı maddesi), Grup B'ye (bazal rasyon + 150 ml/l içme suyuna Morinda citrifolia (Noni FX®) katkı maddesi + %0,5 Spirulina platensis) ve son olarak Grup C'ye (bazal rasyon + %0,5 Spirulina platensis) katılmıştır. Çalışma sonunda kontrol grubuna göre Spirulina plantensis ve Morinda citrifolia katılan broyler gruplarının canlı ağırlık, canlık ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı ve bağırsak histomorfolojsinde farklar olduğu ortaya konmuştur. Broyler besi performans ve bağırsak histomorfolojsine olumlu etkilerinden dolayı doğal yem kattı maddesi olan Spirulina plantensis ve Morinda citrifolia kullanılabileceği belirtilmiştir. Bu doğal yem katkı maddelerin ilerki dönemde kullanımın artacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Daily animal foods have an essential place in the development of the individual. Broiler breeding has a vital place among animal foods. Natural feed additives have an important place in sustainable and profitable broiler farming. This study used Spirulina platensis and Morinda citrifolia as natural feed additives. In the study, four broiler groups of 60 were created. Group 1 was given basal ration and became the control group. Group A (basal ration + Morinda citrifolia (Noni FX®) additive to 150 ml/l of drinking water) and Group B (basal ration + Noni FX® additive + 0.5% Spirulina platensis) were added to 150 ml/l of drinking water), finally, Group C (basal ration + 0.5% Spirulina platensis). At the end of the study, Spirulina Platensis and Morinda citifolia were added to the control group. It has been revealed that there are differences in live weight, weight gain, feed consumption, feed conversion rate and intestinal histomorphology of broiler groups supplemented with Spirulina Platensis and Morinda citifolia. It has been stated that Spirulina Platensis and Morinda citrifolia, which are natural feed additives, can be used due to their positive effects on broiler fattening performance and intestinal health. It is predicted that these natural feed additives will increase in the future.