An Application of Silver-meal heuristic to MRP lot sizing decision at Türk Traktör Fabrikası
Siver-Meal metodunun Türk Traktör Fabrikası malzeme ihtiyaç planlaması kafile miktarı belirlemesinde uygulanması
  1. Tez No: 87115
  2. Yazar: BERKHAN ESMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET SILVER-MEAL METODUNUN TÜRK TRAKTÖR FABRİKASI MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASI KAFİLE MİKTARI BELİRLEMESİNDE UYGULANMASI Hazırlayan Berkhan N. Esmer Tez yöneticisi: Assocc Prof. Erdal Erel Malzeme İhtiyaç Planlaması, kafile miktarları, kapasite planlaması, Türk Traktör Fabrikası Malzeme İhtiyaç Planlaması, kafile miktarlarım hesaplarken tezgah hazırlama ve stokta tutma maliyetlerini göz önünde bulundurmazken, Silver-Meal Metodu bu amaç için kullanılabilir. Silver-Meal Metodunu kullanan bir modül geliştirilerek, Ankara'da bulunan Türk Traktör Fabrikası imalat atölyelerine iş emri verilmesinde uygulanmıştır. Bu modül bitmiş ürünlere gelen talebi ah parçalarına dağıtır, kafile miktarlarım belirler, makinalar üzerine gelen kapasite ihtiyaçlarım hesaplar, ve tezgah hazırlama, stokta tutma ve fazla mesai maliyetlerini raporlar. 3 aylık bir denemeden sonra, modülün ana sisteme bağlı bir PC üstünde gehştirilmesinden dolayı planlama zamanında %90, ve toplam maliyetlerde de %50 ryileştinne yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPLICATION OF SILVER-MEAL HEURISTIC TO MRP LOT SIZING DECISIONS AT TÜRK TRAKTÖR FABRİKASI By Berkhan N. Esmer Supervisor: Assist. Prof. Erdal Erel MRP Lot-sizing, capacity planning, Silver-Meal, Türk Traktör Fabrikasi MRP does not consider setup and inventory holding costs for lot sizing but very quick algorithms like Silver-Meal can be used for lot sizing decisions. A module to apply Silver-Meal Heuristic to manufacturing work order releases at Türk Traktör Fabrikasy, Ankara, Turkey is designed and tested for 3 months. The module processes demand for finished goods, determines lot sizes, checks capacities by loading machines according to the schedule and reports the setup, inventory holding and overtime costs. These cost figures are compared with the MRP lot sizes. It is observed that, the planning time decreased by 90% by designing module in PCs connected to the main databases, and the total costs decreased by 50%.