AMATEM'e başvuran bireylerin psikolojik esneklik düzeyleri ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of psychological flexibility levels and related factors in individuals applying to AMATEM
  1. Tez No: 871185
  2. Yazar: ÇAĞLA GİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, AMATEM'e başvuran bireylerin psikolojik esneklik düzeyleri ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Kliniği'nde yataklı tedavi hizmeti alan bireylerle yapılmıştır. GPOWER analizi ile 32 kişiye ulaşılması durumunda %80 güç elde edileceği hesap edilmiştir. Çalışma, 31.01.2024 - 18.04.2024 tarihleri arasında çalışmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan 31 kişiyle yapılmıştır. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu ve Kabul ve Eylem Formu-Madde Versiyonu (KEF-M) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkları incelemek için Kruskal- Wallis Varyans Analizi Testi, Mann-Whitney U testi, ilişkileri değerlendirmek için ise Pearson Korelasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the level of psychological flexibility and related factors in individuals who are inpatients at AMATEM. The study was conducted on individuals who were admitted to the AMATEM Clinic of Çorum Erol Olçok Training and Research Hospital. With the GPOWER analysis, it was calculated that if 32 people were reached, 80% power would be achieved.The study was conducted between 31.01.2024 and 18.04.2024 with 31 individuals who accepted the study and met the inclusion criteria. Data were collected using the socio-demographic information form and the Acceptance and Action Questionnaire-Substance Abuse (AAQ-SA). The data obtained were analysed using IBM SPSS 25.0 software. The Kruskal-Wallis analysis of variance test and the Mann-Whitney U test were used to examine differences between groups, and the Pearson correlation method was used to evaluate relationships. The significance level was set at p < 0.05 in the analysis of the data. According to the results obtained, the general mean of the psychological flexibility levels of the individuals participating in the study was 62 ± 16.80, the lowest value was 34 and the highest value was 105. It was found that the psychological flexibility levels of the participants were generally at medium level and below, and there was a relationship only between income level and psychological flexibility level among the dependent variables. As a result, it is suggested that studies aimed at increasing psychological flexibility in individuals can contribute to addiction treatment programmes, and it is important to continue to conduct research on psychological flexibility.