Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Palyatif Bakım Merkezinde yapılan kardiyoloji konsültasyonları ışığında hastaların kardiyak değerlendirilmesi
Cardiac evaluation of patients in the light of cardiology consultations carried out at Tepecik Training and Research Hospital Oncology Palliative Care Center
  1. Tez No: 871211
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. TEVFİK TANJU YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Palyatif Bakım Merkezinde yapılan kardiyoloji konsültasyonları ışığında hastaların kardiyak değerlendirilmesinin belirlenmesi, sonuçlar ışığında hizmet veren sağlık profesyonellerinin bu konuda farkındalıklarının arttırılması, profesyonel sağlık ekibi desteği ile hastaların gereksinimlerinin karşılanması, tedaviye katılımlarının ve tedaviden optimum fayda görmelerinin sağlanması, böylece yaşam kalitelerinin arttırılması ve bu alandaki yeni bilimsel çalışmalara yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Temmuz-Ağustos 2023 tarihleri arasında S.B.Ü İzmir Tıp Fakültesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Araştırma evrenini bu hastanedeki onkoloji palyatif bakım merkezine 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında yatarak tedavi gören onkoloji tanılı 89 hasta oluşturmaktadır. Örneklem seçilmemiş olup tüm evrene ulaşılmak hedeflenmiş olup,n89 kişiyle araştırma tamamlanmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, determining the cardiac evaluation of patients in the light of cardiology consultations held at Tepecik Training and Research Hospital Oncology Palliative Care Center, increasing the awareness of healthcare professionals serving in the light of the results, meeting the needs of patients with the support of the professional healthcare team, ensuring their participation in the treatment and optimum benefit from the treatment, Thus, it is aimed to increase the quality of life and to guide new scientific studies in this field. Materials and Methods: This study was conducted between July and August 2023 at S.B.Ü Izmir Faculty of Medicine Tepecik Training and Research Hospital. The research population consists of 89 patients diagnosed with oncology who received inpatient treatment at the oncology palliative care center in this hospital between 01.01.2022 and 31.12.2022. The sample was not selected, the aim was to reach the entire universe, and the research was completed with n89 people. The collected data were analyzed using SPSS 26.0 program.