Ergonomi eğitiminin kas-iskelet sistemine, postüral alışkanlık ve farkındalıklarına etkisi: Ergonomik risk değerlendirme
Investigation of the effect of ergonomics education given to university students on musculoskeletal system, postural habits and awareness and ergonomic risk assessment
  1. Tez No: 871230
  2. Yazar: GAMZE ATALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı uzun ders sürelerinde statik oturma postüründe kalan üniversite öğrencilerine verilen ergonomi eğitimin kas-iskelet sistemine, postüral alışkanlık ve farkındalıklarına ve REBA yöntemi ile değerlendirilen ergonomik risk skoruna olan etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya gönüllü 130 kız öğrenci dahil edildi. Gruplar, müdahale (65) ve kontrol (65) grubu olarak ikiye ayrıldı. Müdahale grubundaki öğrencilere 2 hafta süre ile haftada bir gün iki saat ergonomi eğitimi verildi. Öğrencilere eğitim öncesinde sosyodemografik veri toplama formu, Cornell Kas-İskelet Rahatsızlık Anketi (CMDQ), postüral alışkanlık ve farkındalık ölçeği (PAFÖ) uygulandı. Tüm vücudun ergonomik riskini değerlendirmede REBA yöntemi kullanıldı. Kor kaslarının statik enduransının değerlendirilmesinde gövde fleksor endurans testi, gövde ekstansör endurans testi ve sağ-sol lateral köprü test pozisyonlarında kaldıkları süre kaydedildi. Değerlendirmeler eğitimden hemen sonra ve eğitimden 1 ay sonra tekrarlandı. Eğitim sonrasında Toplam Cornell Skorunda, postüral alışkanlık ve farkındalıklarında ve kor kaslarının enduransında gruplar arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the effect of ergonomics training provided to the university students who have to hold static sitting posture during long class hours upon their musculoskeletal system, postural habits and postural awareness and upon ergonomic risk score assessed with REBA method. 130 voluntary female students were recruited for the study. The participants were divided into the experimental group (n 65) and the control group (n 65). The students in the experimental group received two-hour ergonomics training once a week for two weeks. Before the training, the students were administered socio-demographic information request form, Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire (CMDQ) and Postural Habits and Awareness Scale. In order to assess ergonomic risk of the whole body, REBA method was used. In order to assess static endurance of core muscles; times spent in position during body flexor endurance test, body extensor endurance test and right-left lateral bridge test were recorded. The measurements were repeated soon after the training and one month later after the training. After the training, no difference was found between the groups in terms of total Cornell score, postural habit and awareness score and core muscle endurance.