2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde YouTube videolarında siber zorbalık ve nefret söylemi incelemesi
An analysis of cyberbullying and hate speech in YouTube videos during the 2023 Presidential elections
  1. Tez No: 871238
  2. Yazar: ÜNAL TOPUKSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siber zorbalık ve nefret söylemi, dijital çağın önemli sorunları arasında yer almaktadır. Yeni teknolojilerin gelişmesiyle birlikte bu sorunlar daha da belirgin hale gelmiştir. Dijital iletişim ortamları, özellikle de sosyal medya platformları, siber zorbalık ve nefret söyleminin yaygınlaştığı alanlar haline gelmiştir. Bu tez, dijital çağda siyasetçilere yönelik çevrimiçi siber zorbalık ve nefret söylemi olgusunu incelemeyi amaçlamaktadır. YouTube platformunda siyasetçilere yönelik nefret söylemi ve siber zorbalığın seçim dönemleri ve toplumsal kutuplaşma süreçleri ile olan ilişkisi bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı, çevrimiçi ortamda siyasetçilere yönelik eleştiri ile siber zorbalık ve nefret söylemi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu ilişkinin toplumsal kutuplaşmaya ve çevrimiçi iletişim dinamiklerine etkisini anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, 14 Mayıs 2023 ile 28 Mayıs 2023 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç farklı siyasi görüşü temsil eden ittifak liderlerini içeren YouTube videoları seçilmiş ve amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen 6 video üzerinden toplamda 347 yorum içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying and hate speech are among the significant issues of the digital age. With the development of new technologies, these problems have become more pronounced. Digital communication environments, especially social media platforms, have become areas where cyberbullying and hate speech are widespread. This thesis aims to examine the phenomenon of online cyberbullying and hate speech directed at politicians in the digital age. The primary focus of this study is the relationship between hate speech and cyberbullying directed at politicians on the YouTube platform during election periods and processes of social polarization. The research aims to reveal the relationship between criticism of politicians in the online environment and cyberbullying and hate speech, and to understand the impact of this relationship on social polarization and online communication dynamics. To this end, YouTube videos featuring leaders of alliances representing three different political views during the Presidential elections from May 14, 2023, to May 28, 2023, were selected, and a total of 347 comments on six videos determined by purposive sampling were analyzed using content analysis methodology.