Twıtter (X) diplomasisi çerçevesinde kariyerdışı büyükelçilerin Twıtter kullanımı (2006-2024)
Twitter (X) diplomacy: The use of Twitter by non-career ambassadors (2006-2024)
  1. Tez No: 871261
  2. Yazar: RABİA KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada kariyerdışı büyükelçilerin sosyal medya platformu olan Twitter (X) kullanımları incelenmiştir. Araştırmanın amacı kariyerdışı büyükelçilerin Twitter kullanım verilerini inceleyerek söz konusu büyükelçilerin Twitter diplomasisi kullanımını analiz etmektir. Bu kapsamda araştırma örneklemini 2006 ile 2024 yılları arasında görev yapan kariyerdışı büyükelçiler oluşturmaktadır. Büyükelçilerin kişisel Twitter hesaplarında yaptığı paylaşımlar örnek olay tarama modeli kapsamında web içerik analiz tekniği ile incelenmiştir. Çalışma kapsamında daha doğru verilere ulaşmak amacı ile tweet paylaşımları kategorilenmiştir. Bunlar; Göç ve Sığınmacı, Orta Doğu, Afrika, Terörizm ve Diaspora kavramlarıdır. İlgili kavramlar hakkında Büyükelçilerin tweetleri, retweetleri ve beğenileri incelenmiştir. Kariyerdışı büyükelçilerin, Twitter diplomasisindeki etkilerini incelemek amacıyla ise Propaganda, Diyalog Kurma, Bilgi Yayma ve Gündem Belirleme alt başlıkları belirlenmiş ve araştırma kapsamında ilgili alt başlıklar hakkında yapılan paylaşımlar ele alınmıştır. Ulaşılan verilere bakıldığında; belirli kariyerdışı büyükelçilerin Twitter'ı aktif kullandığı, yabancı kamuoyunun oluşturulamadığı, görev yapılan devlette diasporanın Twitter kullanımı ile desteklendiği, propaganda ve bilgi yayma konularında yeterli olunduğu gözlemlenmiştir. Çalışma ile elde edilen bulgular literatür kapsamında değerlendirilmiş ve daha sonra yapılacak çalışmalar için tavsiyelerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this research, the use of the social media platform Twitter (X) by non-career ambassadors was examined. The aim of the research is to analyze the use of Twitter diplomacy by examining the Twitter usage data of non-career ambassadors. In this context, the research sample consists of non-career ambassadors who served between 2006 and 2024. The posts made by the ambassadors on their personal Twitter accounts were examined using the web content analysis technique within the scope of the case study model. In order to obtain more accurate data, the tweets were categorized. These categories are Migration and Refugees, the Middle East, Africa, Terrorism, and Diaspora. The ambassadors' tweets, retweets, and likes about the relevant concepts were analyzed. To examine the effects of non-career ambassadors on Twitter diplomacy, the subheadings of Propaganda, Dialogue Establishment, Information Dissemination, and Agenda Setting were determined, and the posts related to these subheadings were addressed within the scope of the research. The data obtained show that certain non-career ambassadors actively use Twitter, foreign public opinion could not be formed, diaspora in the host country is supported by the use of Twitter, and sufficient efforts are made in the areas of propaganda and information dissemination. The findings obtained from the study were evaluated within the scope of the literature, and recommendations for future studies were made.