Erken doğan bebeklerle zamanında doğan bebeklerin psikomotor ve duygusal gelişimlerinin değerlendirilmesine ilişkin bir çalışma
A Study about evaluation of psychomotor and emotional development of premature and term infants
  1. Tez No: 81987
  2. Yazar: A. ŞEBNEM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
m ÖZET Bu araştırmada, erken ve zamanında doğan kız ve erkek bebeklerin psikomotor ve duygusal gelişimlerinin 3., 6. ve 9. aylarda alınan ölçümlerle boylamsal olarak incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, bebeklerin 3., 6. ve 9. aylardaki psikomotor ve duygusal gelişimlerinin anne - babanın duygu durumunu ne ölçüde yordadığına bakılmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, Yenidoğan Bakım Üniteleri' nde 1997-1998 yılları arasında bakım ve tedavileri yapılan, gebelik yaşlan 38 haftanın altında olan 30 erken doğan bebek (15 kız, 15 erkek) ve aynı tarihlerde zamanında ve 3000 gramın üzerinde doğan 30 zamanında doğan bebekten (15 kız, 15 erkek) ve bu bebeklerin anne - babalarından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; örneklem grubunda yer alan deneklerin demografik özelliklerini saptamak için geliştiren Bilgi Toplama Formu, bebeklerin motor ve zihinsel gelişimi değerlendirmek amacıyla Bayley Bebekler İçin Gelişim Ölçeği (BBGÖ), bağlanma örüntüsünü belirleyebilmek için Bağlanma Sorgulama Anketi (BSA), anne-babanın duygu durumunu yordayabilmek için Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Durumluk - Sürekli Kaygı ölçekleri (DKÖ, SKÖ), el tercihini tespit etmeye yönelik olarak Geshwind El Tercihi Formu kullanılmıştır. Bebeklerden ve anne - babadan elde edilen bağımlı ölçümlere, 2x2x3' lük -cinsiyet (kız-erkek) x doğum türü (erken, zamanında) x ölçüm zamanı (3. ay, 6. ay, 9. ay)- faktörlü, son faktörde tekrar ölçümlü çok yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Anlamlılık testi olarak Tukey - HSD yapılmıştır. El tercihim belirlemeye yönelik olarak kappa analizi, ebeveyn duygu durumunu yordamak amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Genel olarak, araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyledir: Erken doğan bebeklerle, zamanında doğan bebekler arasında psikomotor ve duygusal gelişim açısından farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Zihinsel gelişim de gözlenen farklılıkların zamanla dahaIV da belirginleştiği, motor gelişimdeyse faklılığın yaşın ilerlemesiyle birlikte kapandığı görülmüştür. Her iki grupta yer alan bebeklerin bağlanma örüntülerinin de farklı olduğu gözlenmiştir. Erken doğan bebeklerle zamanında doğan bebeklerin anne-babalan duygu durum açısından karşılaştırıldıklarında; zaman içerisinde depresyon puanlarında bir düşüş gözlenirken durumluk kaygı düzeylerinin değişmediği belirlenmiştir. Her iki grupta da anne-babanın depresyon puanlarının zaman içerisinde bir düşüş gözlenirken, durumluk sürekli kaygı düzeylerinin değerlendirme zamanlarında değişim gösterdiği görülmüştür. Bunlara ek olarak, anne-babanın 3., 6. ve 9. aylardaki duygu durumunu yordayan bebeklere ait zihinsel, motor ve duygusal değişkenler ilgili yazın çerçevesinde tartışılmıştır. El tercihinde ise, bebeklerin baskın olarak kullandıkları ellerinin 9. aydan itibaren daha da belirginleştiği ve anne-babanın el tercihi ile olan uyuşum oranının arttığı gözlenmiştir. Son olarak, elde edilen bulgular ilgili bilgiler ışında tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, psychomotor and emotional development of mate and female premature infants and infants born in due time by means of measures obtained in the 3., 6. and 9th months was examined and compared longitudinally. Also to what extent psychomotor and emotional development during 3., 6. and 9th months of infants predict the parents' mood was examined. The research consists of 30 premature infants (IS girl, 15 boy) whose pregnancy ages were below 38 weeks of gestation 30 (15 girl, 15 boy) term infants above 3000 gram during same period, whose care and treatment were done between 1997-1998 in Hacettepe University İhsan Doğramacı Children Hospital, Gazi University Medical Faculty Children' s Health and Diseases Department and Newborn Treatment Unit. The data collection devices used in this study were as follows: The Data Collecting Form, which was prepared to determine the demographic properties of test subjects in the sample group, Bayley Infant Development Scale which was used in order to evaluate the mental and motor development of infants, The Attachment Examine Questionnaire which was used to determine attachment pattern, The Beck Depression Inventory and State - Trait Anxiety Inventory which were used measure the mood of parents, Geshwind Hand Preference Form in order to determine the preference of hand as data collection device in this research. With the dependent measures gathered from parents and infants, a 2x2x3 of sex (male-female) x birth type (preterm - term) x measurement time (3. month, 6. month, 9. month) was conducted with repeated measures analysis of variance. Kappa analysis hand preference and multi regression analysis to predict the parents mood, have been used In general, the findings obtained at the end of the research were follows: The research has shown that there are differences in terms of psychomotor and emotional development between premature infants and infants born in due time. It has been found that the differences in mental development become clearer, and the motor development gap disappears as age grows older. It has been observed that affiliation pattern of infantsVI in both groups is different. When parents of premature infants and infants born in the due time are compared in terms of their moods, it has been determined that birth type and sex variances have effects on depression scores of parents within time has been observed, and state-traid anxiety levels were found to change during the evaluation period. In addition to these, infants' mental, motor, and emotional variances which predict the mood of parents during 3., 6., and 9. month are discussed within the context of related text. It has been observed that the hand use of the infant dominantly becomes clearer from 9 * month on and hand preferences agreement rate of parents and infants is increasing. Lastly, findings have been discussed in terms of the related literature.