Providing conductive properties to polyolefins; examining their thermal and mechanical properties
Poliolefinlere iletken özellik kazandırılması; termal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 871289
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan en önemli malzemelerden polietilene antistatik özellik kazandırılması amacıyla, yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) ve alçak yoğunluklu polietilen (AYPE) ile iletken polianilin (PANI) harmanları hazırlandı. Harmanların hazırlanması için öncelikle 0 oC'de amonyum peroksidisulfat ve 1M HCl kullanılarak oksidatif polimerizasyon yöntemi ile polianilin sentezlendi. Yeşil renkli toz halindeki polianilin FTIR, XRD ve termal analiz gibi tekniklerle karakterize edildi. Polianilin katkılı AYPE ve YYPE karışımları çözelti ortamında harmanlama yöntemiyle hazırlandı. AYPE toluen içinde 80oC'de ısıtıcılı manyetik karıştırıcıda, polianilin ise ultrasonic banyoda NMP içinde çözündü. Farklı oranlardaki (kütlece % 0.5, 1 ve 3) polianilinin AYPE çözeltisine eklenmesiyle PANI/AYPE harmanları elde edildi. PANI ve AYPE arasındaki etkileşim daha sonra FTIR, DSC, TGA, DMA, SEM ve XRD teknikleri ile karakterize edildi. PANI/AYPE harmanlarının iletkenlikleri 10−6- 10−9 S.cm−1 aralığında olduğu belirlendi. Statik yük dağılımının süreleri incelendiğinde tüm harmanların 3 kV korona geriliminde ESD koruması sağlayabildiği görüldü. Bunun yanısıra kütlece %3 oranında polianilin ile katkılandırılmış olan AYPE blendinin -3 kV ve 6 kV korona gerilimlerinde de ESD koruması sağlayabildiği görüldü. YYPE, p-xylene içinde 100oC'de ısıtlıcılı manyetik karıştırıcıda, polianilin ise ultrasonic banyoda NMP içinde çözündü. Farklı oranlardaki polianilinin, YYPE çözeltisine eklenmesiyle PANI/YYPE harmanları elde edildi. PANI ve YYPE arasındaki etkileşim daha sonra FTIR, DSC, TGA, DMA, SEM ve XRD teknikleri ile karakterize edildi. PANI/YYPE harmanlarının iletkenlikleri 10−7- 10−10 S.cm−1 aralığında olduğu belirlendi. Statik yük dağılımının süreleri incelendiğinde tüm harmanların 3 kV korona geriliminde ESD koruması sağlayabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Blends of high density polyethylene (HDPE) and low density polyethylene (LDPE) and conductive polyaniline (PANI) were prepared in order to impart antistatic properties to polyethylene, which is one of the most important materials widely used today. For the preparation of the blends, first of all, polyaniline was synthesized by oxidative polymerization method using ammonium peroxydisulfate and 1M HCl at 0oC. The obtained green powdered PANI was characterized by techniques such as FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), XRD (X-Ray Diffraction) and thermal analysis. Polyaniline added LDPE and HDPE blends were prepared by solution blending method. LDPE was dissolved in toluene in a magnetic stirrer at 80oC, and polyaniline was dissolved in NMP in an ultrasonic bath. PANI/LDPE blends were obtained by adding different ratios of polyaniline to LDPE solution. The interaction between PANI and LDPE was then characterized by FTIR, DSC (Differential Scanning Calorimetry), TGA (Thermogravimetric Analyzer), DMA (Dynamic Mechanical Analyzer), SEM (Scanning Electron Microscopy) and XRD techniques. The conductivities of PANI/LDPE blends were determined to be in the range of 10−6- 10−9 S.cm−1. When the antistatic decay times were examined, it was seen that all blends could provide ESD protection at 3 kV corona voltage. In addition, it was observed that LDPE blend, doped with 3 wt% polyaniline could also provide ESD (Electrostatic Charge Dissipation) protection at -3 kV and 6 kV corona voltages. HDPE was dissolved in p-xylene in a magnetic stirrer at 100oC, and polyaniline was dissolved in NMP in an ultrasonic bath. PANI/HDPE blends were obtained by adding different ratios of polyaniline to the HDPE solution. The interaction between PANI and HDPE was then characterized by FTIR, DSC, TGA, DMA, SEM and XRD techniques. The conductivities of PANI/HDPE blends were determined to be in the range of 10−7- 10−10 S.cm−1. When the the antistatic decay times are examined, it was seen that all blends could provide ESD protection at 3 kV corona voltage.