Organoçinko bileşiklerinin alkoksikarbonillenmesi
Alkoxycarbonylation of organozincs reagents
  1. Tez No: 871288
  2. Yazar: BEYZA ÇAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME DİDEM KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, esterlerin sentezi ve organometalik bileşiklerin reaksiyonları üzerine odaklanarak, özellikle organoçinko bileşikleri ile O-karboetoksi-N-hidroksiftalimitin reaksiyonlarındaki çeşitli etkileşimleri incelemektedir. Tez, Fischer Yöntemi ile esterlerin sentezi ve organometalik reaktiflerin CO ile reaksiyonu gibi temel konuları içeren kuramsal temellerle başlamakta, ardından kullanılan kimyasallar, çözücüler ve çıkış maddelerinin hazırlanması için materyal ve yöntemleri detaylandırmaktadır. Araştırma bulguları ve tartışma bölümü, organoçinko bileşikleri ile O-karboetoksi-N-hidroksiftalimitin reaksiyonlarında yöntem, katalizör, çözücü, katkı maddesi, scaklık ve süre gibi çeşitli faktörlerin etkilerini ayrıntılı olarak ele almaktadır. Yapılan deneylerin sonuçları, bu faktörlerin reaksiyon verimine olan katkılarını açıkça ortaya koymakta ve organik sentezde optimize edilmiş koşulların belirlenmesine ışık tutmaktadır. Bu çalışma, organik kimya alanında yapılan deneylerin tasarımı, uygulanması ve sonuçların analizi üzerine geniş bir perspektif sunarak, organometalik bileşikler ile esterlerin sentezine yönelik araştırmalara değerli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the synthesis of esters and reactions involving organometallic compounds, particularly examining various interactions in the reactions of O-carbethoxy-N-hydroxyphthalimide with organozinc compounds. The thesis begins with foundational theoretical topics such as the synthesis of esters using the Fischer Method and reactions of organometallic reagents with CO. It then details the materials and methods used for preparing chemicals, solvents, and starting materials. The research findings and discussion section extensively explore the effects of various factors such as method, catalyst, solvent, additive, temperature, and duration in reactions of organozinc compounds with O-carbethoxy-N-hydroxyphthalimide. The results of the experiments clearly demonstrate the contributions of these factors to reaction efficiency and shed light on identifying optimized conditions for organic synthesis. This study contributes valuable insights to research on the synthesis of esters using organometallic compounds by providing a broad perspective on the design, implementation, and analysis of experiments in organic chemistry.