Anaokuluna devam eden çocukların ebeveynlerinin ebeveyn öz yeterlik düzeyleri ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental self-efficacy levels and social media use of parents of the children attaining kindergarten
  1. Tez No: 871301
  2. Yazar: TUĞBA DİCEL ELBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitime aktif olarak devam eden çocuğu olan ebeveynlerin ebeveyn öz yeterlik düzeyleri ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda sosyo demografik form, problemli sosyal medya kullanım ölçeği, ebeveyn öz-yeterlik ölçeğinden oluşan veri toplama aracı; 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kartal ilçesindeki MEB'e bağlı anaokullarına devam eden çocukları bulunan 386 ebeveyne gönüllü olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; ebeveynlerin düşük düzeyde sosyal medya kullanımına sahip oldukları, ebeveyn öz yeterlik düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin sosyal medya kullanımları ile ebeveyn öz yeterlikleri arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişkilerin olduğu, ebeveynlerin sosyal medya kullanımının ebeveynlerin öz yeterlik düzeyini azalttığı saptanmıştır. Ebeveynlerin eşle birliktelik durumları, çalışma durumları, eğitim durumları, aile gelir düzeyleri, anne-baba olma yaşlarına göre sosyal medya kullanımlarında istatistiksel olarak farklılıkların olduğu cinsiyetlerine ve çocuklarının yaşlarına göre anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca ebeveynlerin cinsiyetine, eşleriyle birliktelik durumlarına ve çocuklarının cinsiyetlerine, eğitim durumlarına ve çocuklarının yaşlarına göre ebeveyn öz yeterlik düzeylerinde anlamlı farklılık görülmezken; çalışma durumlarına, aile gelir düzeylerine ve anne baba olma yaşlarına göre ebeveyn öz-yeterlik düzeylerinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between parental self-efficacy levels and social media use of parents who have children actively attending pre-school education.For the purpose, the data collection tool consisting of socio-demographic form, problematic social media usega scale, parental self-efficacy scale was voluntarily applied to 386 parents whose children attended kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Kartal district of Istanbul in 2022-2023 academic year. The data obtained were analysed using SPSS 22.0 software. As a result of the study, it was determined that parents had low levels of social media use and high levels of parental self-efficacy. It was determined that there was a low level negative relationship between parents' social media use and parental self-efficacy, and that parents' social media use decreased parents' self-efficacy level. It was determined that there were statistically differences in the social media use of parents according to their spousal union status, employment status, educational status, family income levels, and age of being a parent, but there was no difference according to their gender and the age of their children. In the study, it was also observed that there were no differences in parental self-efficacy levels according to the gender of the parents, their relationship status with their spouses, the gender of their children, their educational status and the age of their children, while there were differences in parental self-efficacy levels according to their working status, family income levels and the age of being a parent.