Organizasyonel faktörlerin stratejik karar kalitesine etkisinde stratejik vizyonun belirginliğinin rolü
The role of strategic vision salience in the impact of organizational factors on strategic decision quality
  1. Tez No: 871328
  2. Yazar: OĞUZHAN İRENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın temel amacı organizasyonel faktörlerin stratejik kararların kalitesi üzerindeki etkisinde stratejik vizyon belirginliğinin rolünü araştırmaktadır. Hızla gelişen ve karmaşıklaşan iş dünyasında, bir kuruluşun stratejik kararlarının kalitesi, performansının önemli bir belirleyicisidir. Bir şirketin vizyonunun belirginliği, stratejik karar alma süreçlerini temelden etkileyerek gelecekteki hedefleri ve yönü için bir rehber görevi görmektedir. Araştırmada, kurumsal vizyonun netliğinin karar alma kalitesini nasıl etkilediğini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Organizasyonel yapı, stratejik vizyon ve stratejik karar kalitesini inceleyen kapsamlı bir yaklaşım kullanılmıştır. Bulgular, açık, iyi tanımlanmış ve kuruma uygun bir stratejik vizyonun karar alma tutarlılığını ve kurumsal hedeflere odaklanmayı önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, vizyon netliği ile karar kalitesi arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu araştırma, stratejik karar kalitesini şekillendirmede organizasyonel faktörler ile vizyonun belirginliği arasındaki kritik etkileşimi vurgulayarak stratejik yönetim literatürüne katkıda bulunmaktadır. Stratejik bir vizyonun etkili bir şekilde ifade edilmesi ve paylaşılmasının, kuruluşlardaki karar alma süreçlerini önemli ölçüde geliştirebileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the role of strategic vision salience in the impact of organizational factors on the quality of strategic decisions. In a rapidly evolving and complex business world, the quality of an organization's strategic decisions is an important determinant of its performance. The salience of a company's vision fundamentally influences strategic decision-making and serves as a guide for its future goals and direction. The research aims to investigate in depth how the salience of corporate vision affects the quality of decision making. A comprehensive approach was used to examine organizational structure, strategic vision and strategic decision quality. The findings show that a clear, well-defined and organizationally appropriate strategic vision significantly increases decision-making quality and focus on organizational goals. In addition, the relationship between vision salience and decision quality is also examined. This research contributes to the strategic management literature by highlighting the critical interaction between organizational factors and vision salience in shaping strategic decision quality. It predicts that the effective articulation and sharing of a strategic vision can significantly improve decision-making processes in organizations.