Atatürk döneminde Türkiye'ye gelen yabancı devlet başkanlarının ziyaretlerinin Türk basınına yansıması (1928-1938)
Reflections of visits by foreign heads of state to Türkiye in the Turkish press during the Atatürk era (1928-1938)
- Tez No: 871343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada Mustafa Kemal Atatürk döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ülke liderlerinin ziyaretlerinin Türk basınına yansımaları incelenmiştir. Türkiye'ye gelen yabancı devlet başkanlarının ziyaretleri Mayıs 1928-Haziran 1938 arası on yıllık bir dönemde gerçekleşmiştir. 10 farklı ülkeden toplam 15 farklı liderin gerçekleştirdiği ziyaretlerden, 7 tanesi hükümdar/kral, 8 tanesi Başbakan statüsünde liderler tarafından yapılmıştır. Tez, bu ziyaretlerin hepsini tek bir çalışmanın çatısı altında ve toptan bir bakış açısıyla inceleyip değerlendirmektedir. Bu özelliğiyle çalışmanın tarih literatürüne orijinal bir katkı sunması amaçlanmaktadır. Okurların ve araştırmacıların Atatürk döneminde yabancı ülke liderlerinin Türkiye'ye gerçekleştirdikleri tüm ziyaretleri tek bir çalışmada görmesi ve incelemesi mümkün olmaktadır. Bu sayede yabancı ülke liderlerinin Türkiye'de nasıl karşılanıp ağırlandıklarına, Türkiye'de neler yaptıklarına, Atatürk'ün liderlere karşı gösterdiği ilgiye ve daha pek çok hususa ışık tutulmaktadır. Tez, aynı zamanda Atatürk dönemi Türk dış politikasının esaslarının, bir başka deyişle Mustafa Kemal Atatürk'ün dış siyaset anlayışının ve ilkelerinin yabancı ülke liderlerinin ziyaretleri esnasında nasıl uygulandığını da bütün yönleriyle gözler önüne sermektedir. Ziyaretlerin tamamının aynı çalışmada bütünsel bir çerçevede incelenmesi pek çok açıdan karşılaştırmalı analizlerin yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Örneğin Atatürk'ün bazı liderlere diğerlerine nazaran çok daha yakınlık ve ilgi gösterdiği, bunun Türk kamuoyuna da yansıdığı hissedilmekte ve gözlenmektedir. Çalışmada her ziyaret öncesi iki ülke ilişkilerinin geçmişi ve mevcut durumu hakkında genel hatlarıyla bilgi verilerek ziyaretlerin amaçları ve hedeflerinin daha kolay anlaşılması sağlanmaktadır. Ayrıca tezin sonuç bölümünde, Türkiye'yi ziyaret eden 15 yabancı devlet liderinin sonraki dönemde çok kısa öz geçmişlerine yer verilerek, kendi ülkelerinde ve dünya siyasetinde nasıl etki bıraktıklarının okurlar tarafından değerlendirilmesi ve hatta Mustafa Kemal Atatürk ile karşılaştırılabilmesi mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections of visits by foreign leaders to Türkiye during the era of Mustafa Kemal Atatürk in the Turkish press. The visits of foreign heads of state to Türkiye took place during a ten-year period from May 1928 to June 1938. Out of the visits made by a total of 15 different leaders from 10 different countries, 7 were conducted by monarchs/kings, while 8 were carried out by leaders holding the status of Prime Minister. The thesis examines and evaluates all these visits under the umbrella of a single study, providing a comprehensive perspective. With this feature, the study aims to provide an original contribution to the historiography.The thesis offers readers and researchers the distinct advantage of examining all foreign leader visits to Türkiye during the Atatürk era within a single comprehensive study. This allows shedding light on various aspects such as how foreign leaders were received and hosted in Türkiye, what they did in Türkiye, Atatürk's interest in these leaders, and many other aspects.The thesis also reveals how the fundamentals of Turkish foreign policy during the Atatürk era, in other words, Mustafa Kemal Atatürk's understanding of foreign policy and principles, were implemented in full during the visits of foreign leaders. Examining all the visits within the same study in a holistic framework also allows for comparative analysis in many ways.For instance, it is evident and observable that Atatürk showed much closer affinity and attention to some leaders compared to others, and this was also reflected in Turkish public opinion. The study provides general information about the history and current state of bilateral relations between the two countries before each visit, facilitating a better understanding of the purposes and goals of the visits. Moreover, the thesis's conclusion section includes very brief biographies of the 15 foreign leaders after they visited Türkiye, enabling readers to assess their impact on their own countries and world politics, and even compare them to Mustafa Kemal Atatürk.