Katılım sigortacılığı
Participation insurance
  1. Tez No: 871344
  2. Yazar: DANA FAWAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Doğu ve Batı ekonomik etkilerinin kesiştiği bir şehir olan İstanbul, Türkiye'de katılım sigortacılığının gelişen sahnesini incelemektedir. Tekafül sigortacılığı olarak da bilinen katılım sigortacılığının kendine has özelliklerine ve İslami finans standartlarıyla uyumuna odaklanan çalışma, tarihsel gelişimini, düzenleyici sistemini, itici güçlerini, zorluklarını, toplumsal etkisini ve etik düşüncelerini ayrıştırmaya çalışmaktadır. Bu araştırmayı yönlendiren temel soru şudur:“İstanbul'da katılım sigortacılığının gelişimini yönlendiren temel faktörler nelerdir ve bölge içinde etik ve islami sigortacılığa uygun finansal düzenlemelerin değişimine nasıl katkıda bulunmaktadır?”Araştırma, bu soruyu ele alarak mevcut literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmakta ve politika yapıcılar, sektör ortakları ve analistler için önemli bilgiler sunmaktadır. Kapsamlı bir yaklaşım kullanan çalışma, İstanbul'daki katılım sigortacılığının yönünü belirlemek için bir anket kullanarak nicel veri analizini kullanmakta ve etik finans ve sigorta konusundaki daha geniş konuşmaya katkıda bulunan nüanslı keşiflerin reklamını yapmaktadır. Anket, İstanbul'da katılım sigortacılığının gelişiminin temel itici güçleri olarak ahlaki ve islami sigortacılığa uygun finansal düzenlemelere yönelik kritik bir tercihi ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bulgular katılım sigortacılığının toplumsal etkisinin altını çizmekte, toplum ve sosyal görevlerin geliştirilmesindeki rolünü vurgulamaktadır. Bu deneyimler, İstanbul ve ötesinde finansal hizmetler içinde etik ölçümleri geliştirmeyi hedefleyen politika yapıcılar ve sektör ortakları için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research digs into the evolving scene of participation insurance in Istanbul, Turkey, a city at the intersection of Eastern and Western economic influences. With a center on the unique characteristics of participation insurance, also known as Takaful insurance, and its alignment with Islamic finance standards, the study points to disentangling its historical advancement, regulatory system, drivers, challenges, societal impact, and ethical contemplations. The central question directing this inquiry is,“ What are the key factors driving the development of participation insurance in Istanbul, and how does it contribute to the change of ethical and Sharia-compliant financial arrangements inside the region?”The research fills a vital gap within the existing literature by addressing this question, and giving important insights to policymakers, industry partners, and analysts. Utilizing a comprehensive approach, the study employs quantitative data analysis using a survey to chart the direction of participation insurance in Istanbul, advertising nuanced discoveries that contribute to the broader talk on ethical finance and insurance. The survey uncovered a critical preference for moral and Sharia-compliant financial arrangements as key drivers of participation insurance development in Istanbul. Also, the discoveries highlight the societal impact of participation insurance, emphasizing its role in cultivating community and social duty. These experiences are crucial for policymakers and industry partners to enhance ethical measurements inside financial services in Istanbul and beyond.