Türkiye'deki katılım sigortacılığının gelişiminin Malezya ve Körfez İş Birliği Konseyi ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of the takaful developments in Turkey with Malaysia and Gulf Cooperation Council countries
- Tez No: 513461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Katılım sigortacılığı, İslam Alimlerinin, geleneksel sigorta sistemine getirdiği eleştiriler nedeniyle geliştirilmiştir. Katılım sigortacılığı, geleneksel sigortacılığa alternatif olmuştur. Özellikle, Malezya ve Körfez İş Birliği Konseyi ülkelerinde katılım sigortacılığına ilişkin önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Söz konusu ülkelerdeki katılım sigortacılığı sektörleri global anlamda katılım sigortacılığına öncülük etmektedirler. Türkiye ise katılım sigortacılığı anlamında Malezya ve Körfez İş Birliği Konseyi ülkelerine kıyasla henüz yolun başındadır. Türkiye'de katılım sigortacılığı sektörünün gelişmesi için ciddi adımlar atılmaktadır. Bu çalışmada Malezya ve Körfez İş Birliği Konseyi ülkeleri piyasa yapısı ve katılım sigortacılığına ilişkin veriler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Ayrıca Türkiye'nin katılım sigortacılığına ilişkin mevcut durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Takaful has been developed due to the criticism of the Islamic scholars on the traditional insurance system. Takaful has become an alternative to traditional insurance. In particular, there are significant developments in takaful markets in Malaysia and the Gulf Cooperation Council Countries. In other words, the takaful markets in those countries are leading the global takaful market. The takaful market of Turkey compared to Malaysia and the Gulf Cooperation Council countries is at the bottom of the ladder. In Turkey, considerable steps are being taken for the development of takaful market. In this study, the data on the market structure and takaful markets of the countries of Malaysia and the Gulf Cooperation Council have been examined and compared. In addition, the current situation in Turkey's takaful market is examined.