Türkiye'de 1980 sonrası iktisat politikaları ışığında finansal kesim ile reel kesim arasındaki etkileşimin imalat sanayiindeki firmalar özelinde bir analizi
An Analysis of the interaction between financial sector and real sector concerning firms in the manufacturing industry in light of the post 1980 economic policies in Turkey
- Tez No: 73749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET 1970'li yılların sonlarından itibaren hakim iktisadi büyüme ve kalkınma politikalarına bakış açısı teorik düzeyde önemli değişmelere tanık olmuştur. Piyasa merkezli kaynak dağıtım sisteminin ve buna bağlı olarak reel faiz politikalarının ülkelerin kalkınmasında daha başarılı sonuçlar vereceği temel önermesi üzerine kurulan yeni yaklaşıma paralel olarak gelişmekte olan ülkeler de 1980'li yıllarda iktisat politikalarında önemli değişimleri hayata geçirmeye başladılar. Diğer taraftan, ilgili teorik literatürde sözkonusu yaklaşımı çeşitli açılardan eleştiren görüşlerin de giderek güçlendiği görülmektedir. Bu noktada, önemli bir tartışma konusu piyasa ekonomisine dayalı politikalara geçiş ve uygulama sürecinde özel sektörün ne tür davranış kalıpları gösterdiği, uygulanan politikaların bu firmalar üzerinde ne tür etkiler yarattığı olmaktadır. Finans teorisinde genel kabul gören, firmaların reel kararlarının fınansal kararlardan bağımsız olmadığı tezi dikkate alındığında, başta finans piyasaları olmak ekonominin serbestleştirilmesine yönelik politikaların özel sektör firmalarının yalnızca finansal yapılarında değil üretim ve yatırım gibi reel kararlarında da önemli etkiler yaratacağı hususu çok çeşitli ampirik araştırmalarla da ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Türkiye ekonomisinde 1980'li yıllardan bu yana izlenen serbestleşme politikalarının kamu sektörü finans dengeleri ile birlikte özel sektör firmalarının finansal yapılarında, üretim ve yatırım davranışlarında yarattığı etkiler, şirket bazında örnek bir kütlenin mali tablolarının analizi yoluyla görülebilmektedir. İncelenen 1990-1995 dönemi itibariyle, şirketler kesiminde firma içi kaynakların ve ticari kredilerin önem kazandığı, özkaynak kompozisyonunda karların önemli oranda arttığı, toplam karların içinde ise faaliyet dışı gelir ve karların yüksek bir orana tekabül ettiği izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From late 1970s onwards dominant view of the time concerning economic growth and development policies started to witness important changes. In accordance with the new approach which is based upon the basic proposition that market-based resource allocation systems and the resulting real interest rate policies would lead to more successful outcomes in national development, developing countries attempted to make important transformations in their economic policies. Along these lines, the issue of how private sector behaves during the process of establishing a market economy and its aftermath turned out to be an important one both in theoretical and empirical discussions. Taking into account the widely agreed view in the theory of finance which states that firms' financial decisions are not independent of their real decisions, various empirical studies have been conducted to show that the policies such as financial liberalisation aimed at transforming the economy into a market-based one greatly influence firms' financial structures as well as their real decisions regarding production and investment. The consequences of the liberalisation policies followed in Turkey since 1980 together with that of the pace of public balances on private sector firms' financial structures and their production and investment behaviour can be highlighted through analysing the financial tables of a selected group of firms. The firm level analysis covering the period between 1990 and 1995 reveals that internal resources and commercial credits became very important, profits increased in share in the equity composition, and finally interest earnings along with other non-production income took a major stake from the total income of firms.