Dijital dünyada vatandaşlık: Bilinç, haklar ve hak ihlalleri çerçevesinde bir analiz
Citizenship in the digital world: An analysis of consciousness, rights and violations of rights
  1. Tez No: 871367
  2. Yazar: SEHAVET NECİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Daha şeffaf bir dünya düzeni kurmak için dijital dünyada hak ve sorumluluklarının farkında olan, aktif, dinamik, sorumlu ve katılımcı bireylerden oluşan bir toplumun ortaya çıkması günümüzün bir realitesi durumundadır. Dijital dünyadaki dezavantajlara rağmen mevcut avantajlar insanların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hususunda mühim rol oynamaktadır. Dijital dünyada gereken disiplin ve düzen sağlanırsa, maliyet, zaman ve emek tasarrufunun sağlanması, yolsuzlukların ve gelir dengesizliğinin azaltılması, şeffaflığın artırılması ve vatandaşlarla yöneticilerin karşılıklı etkileşimine dayalı olan“yönetişim”modelinin uygulanması da mümkün olacaktır. Bu çalışmada, dijital dünyada temel hak ve sorumluluklarla ilgili farkındalığı artırmak, hak ihlallerine yönelik çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla dijital iletişim alanında bilim insanlarıyla ve uzmanlarla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Temel dijital hak ve sorumluluklar irdelenmiş ve elde edilen bulgular ışığında dijital dünyadaki hak ihlallerine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma, dijital hakların ve sorumlulukların farkında olmak, hak ihlallerine karşı bilinçlenmeye ve önlem alınması konusunda yapılacak çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The emergence of a society consisting of active, dynamic, responsible and participatory individuals who are aware of their rights and responsibilities in the digital world in order to establish a more transparent world order is a reality today. Despite the disadvantages in the digital world, the existing advantages play an important role in improving people's quality of life. If the necessary discipline and order are achieved in the digital world, it will be possible to save cost, time and labor, reduce corruption and income inequality, increase transparency and implement the“governance”model based on the mutual interaction of citizens and managers. In this study, in-depth interviews were conducted with scientists and experts in the field of digital communication in order to raise awareness about fundamental rights and responsibilities in the digital world and to propose solutions to rights violations. Basic digital rights and responsibilities were examined and solution suggestions for rights violations in the digital world were presented in the light of the findings. This study will contribute to studies on being aware of digital rights and responsibilities, raising awareness against rights violations and taking precautions.