F. Mendelssohn'un hayatı ve Op. 58 No:2 Viyolonsel-Piyano Sonatı'nın analizi
Analysis of F. Mendelssohn's Op. 58 No:2 Violoncello-Piano Sonata
- Tez No: 871376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN NARDEMİR ÖNERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Romantik Dönem bestecilerinden Felix Mendelssohn'un viyolonsel ve piyano için bestelediği Op. 58, 2 Numaralı Sonatı'nın müzikal analiziyle eser üzerinde icra bağlamında çalışacak sanatçılara akademik bir kaynak oluşturmaktır. Yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen bilgiler betimsel bir şekilde derlenerek belirlenen edisyonun üzerinde form ve formu destekler nitelikte armonik analizler yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde bestecinin yaşadığı Romantik Dönem'in müziksel özellikleriyle önemli gelişmeleri incelenmiş, ikinci bölümde ise Felix Mendelssohn'un hayatı, sanatı, Romantik Dönem'deki yeri ve eserin viyolonsel literatüründeki önemi açıklanmıştır. Son bölümde sonatın Urteks ile Henle Verlag edisyonları üzerinde analizler yapılarak belli form ve armonik özellikleri gösteren tablolar oluşturulmuş, nota örnekleriyle birlikte yorumlanmıştır. Analiz göstergelerinin üzerinde yer aldığı notanın tamamına da ekte yer verilmiştir. Sonuç olarak, sonatın Romantik Dönem viyolonsel literatüründeki yeri, dört bölümün form açısından sırasıyla; sonat allegrosu, lied, lied ve sonat allegrosundan oluştuğu, bölümler arasında çeşitli tempo ilişkilerinin de bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide an academic resource for performers working on Felix Mendelssohn's Sonata No. 2, Op. 58 for cello and piano through a musical analysis of the piece. Information gathered from a literature review was descriptively compiled, and harmonic analyses that support the form were conducted on the selected edition. The study is divided into three sections. In the first section, the musical characteristics and significant developments of the Romantic period, in which the composer lived, are examined. The second section explains Felix Mendelssohn's life, artistry, his place in the Romantic period, and the significance of the piece in the cello literature. In the final section, analyses were conducted on both the Urtext and Henle Verlag editions of the sonata, and tables demonstrating specific formal and harmonic features were created and interpreted with musical examples. The complete score with the analysis indicators is included in the appendix. As a result, it was observed that the sonata's place in the cello literature of the Romantic period, the forms of the four movements; sonata allegro, lied, lied, and sonata allegro. Additionally, various tempo relationships were identified between the movements.