La problematique de l'identité et la relation des personnages dans le roman intitulé 'L'Identité' de Milan Kundera
Milan Kundera'nın 'Kimlik' isimli romanında kimlik sorunsalı ve karakterlerin aralarındaki ilişkiler
  1. Tez No: 871377
  2. Yazar: VOLKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN GÜRSES ŞANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Milan Kundera'nın Kimlik adlı romanında gözlemlenen kimlik sorunsalı ve karakterlerin aralarındaki ilişkiler anlatıbilim, göstergebilim ve fenomenoloji yöntemleri ile incelenecektir. Fenomenolog felsefeci Maurice Merleau-Ponty'nin kuramından yola çıkılarak oluşturulan, Jean-Claude Coquet'nin geliştirdiği söyleyenler göstergebiliminin yöntemleri, kimlik sorunsalında öznelik durumu, bedenin anlatıdaki rolü ve işlevi gibi temel durumlara ışık tutacaktır. Kimlik değişimleri ve rol dönüşümleri sırasında karakterleri güdüleyen unsurların incelenmesi için ise Mikhail Bakhtin'in kronotop kavramından faydalanılacaktır. Böylece Milan Kundera'nın bir kurmaca anlatıyla oluşturduğu karakterler evreni üzerinden kimlik değişiminin düzeyleri, sebepleri, karakterler üzerindeki etkileri gibi konuların açıklanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of identity and the relationships between the characters in Milan Kundera's work entitled“Identity”will be studied according to narratology, semiotics and phenomenology. The state of the subjects, the function and the role of the body in the narration will be analyzed according to the semiotics of instances proposed by Jean-Claude Coquet following the phenomenology of Maurice Merleau-Ponty. We will study the elements that motivate the characters during the alternation of identities and the transformations of roles according to the notion of“chronotope”proposed by Mikhail Bakhtin. Thus we aim to reveal the levels, the effects on the characters and the reasons for the alternation of identities formulated in the fictional universe of Milan Kundera. Dans ce memoire de thèse, la problématique de l'identité et les relations entre les personnages de l'œuvre de Milan Kundera intitulée « L'Identité » seront étudiées selon la narratologie, la sémiotique et la phénoménologie. L'état des sujets, la fonction et le rôle du corps dans la narration seront analysés selon la sémiotique des instances proposée par Jean-Claude Coquet à la suite de la phénoménologie de Maurice Merleau-Ponty. On étudiera les éléments qui motivent les personnages lors des alternances des identités et des transformations des rôles selon la notion de « chronotope » proposée par Mikhaïl Bakhtine. Ainsi visons-nous à révéler les niveaux, les effets sur les personnages et les raisons de l'alternance des identités formulée dans l'univers fictif de Milan Kundera.