AB ve Türk rekabet hukukunda dikey anlaşmalarda internet satış sınırlamaları
Online sales restrictions in vertical agreements under EU and Turkish competition law
  1. Tez No: 871389
  2. Yazar: AHMET BAHADIR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte çevrimiçi ticaret kavramı da hayatımıza girmiştir. Bu kavram her ne kadar kapsamını her geçen gün genişletmeye devam etse de bazen sağlayıcıların dağıtım için kullandığı bayilerinin internet üzerinden yapacakları satışlara müdahale etmesi ve/veya bu nitelikteki satışları sınırlandırması söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla geleneksel dağıtım ilişkileri bünyesinde rekabet hukukunun dikey anlaşmalar rejimi kapsamında incelenen bu tür yükümlülükler/sınırlamalar yine bu bağlamda incelenmektedir. Çalışma kapsamında dikey anlaşmalar rejiminin düzenlendiği kurallar Avrupa Birliği Komisyonu ve Türk Rekabet Kurulu bağlamında kıyaslamalı bir şekilde işlenmektedir. Avrupa Birliği Komisyonu 2022 senesi içerisinde dikey anlaşmalar rejimine ilişkin mevzuatlarını günümüz ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde güncellemeyi tercih etmiş ve bu amaç doğrultusunda bazı yeni düzenlemeleri yürürlüğe sokmuştur. Yeni düzenlemeler vasıtasıyla çevrimiçi reklamcılık hizmetleri ile platform ekonomisine ilişkin kavramların dikey anlaşmalar rejimindeki karşılığı kapsama alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle bazı rekabet hukuku kavramları incelenmiş; akabinde farklı dağıtım modelleri kapsamında hem geçmiş dönemdeki düzenlemeler hem de yeni dönem için öngörülen hükümler karşılaştırılmıştır. Akabinde yeni Tüzük ile getirilen birtakım kavramlar incelenmiş, son olarak da dikey anlaşmalar rejiminin platform ekonomisindeki karşılığı aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde internet satışlarının sınırlandırılmasının özel hukuk sonuçları incelenmiş, nihayetinde de Türk dikey anlaşmalar rejimi bağlamında öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of the Internet, the concept of online commerce has entered our lives. Although this concept continues to expand its scope day by day, it is sometimes possible for suppliers to interfere with and/or restrict the online sales of their dealers used for distribution. Therefore, such obligations/limitations, which are analyzed within the scope of the vertical agreements regime of competition law within traditional distribution relationships, are also analyzed in this context. Within the scope of the study, the rules regulating the vertical agreements regime are analyzed in a comparative manner in the context of the European Commission and the Turkish Competition Board. In 2022, the European Commission chose to update its legislation on the vertical agreements regime to meet today's needs and introduced some new regulations for this purpose. Through the new regulations, the concepts of online advertising services and platform economy have been included in the vertical agreements regime. Within the scope of the study, firstly, the competition law concepts that are relevant to the basis of the study are examined; then, both the previous regulations and the provisions foreseen for the new period are compared within the scope of a number of different distribution models. Subsequently, some concepts introduced by the new Regulation, which have no equivalent in the past practice, are analyzed, and finally, the equivalent of the vertical agreements regime in the platform economy is explained. In the last part of the study, the private law consequences of the restriction of internet sales are analyzed, and finally, recommendations are listed in the context of the Turkish vertical agreements regime.