Hasan Alḳadârî ve Dîvânu'l-Memnûn adlı eseri
Hasan Alkadârî and his Dîvânu'l-Memnûn
- Tez No: 871397
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Hasan Alḳadârî (ö.1328/1910) Kafkasya havzasında yaşayan ve Arapça şiir yazan Müslüman şairlerdendir. Osmanlı'nın son döneminde yaşayan ve yaşadığı dönemde zorluk ve baskılara maruz kalan Alḳadârî şiirlerinin tamamına yakınını Arapça yazmıştır. Şairin, Dîvânu'l-Memnûn adlı Arapça dîvânı bulunmaktadır. Ömrünün sonuna doğru yazılan bu eser; edebî, biyografik ve tarihî yönlerden çok değerli bilgiler içermektedir. Eserde şairin tüm şiirleri bulunmamaktadır. Eserin çalışılmasında asıl amaç, şairin edebî kişiliğinin ortaya konması ve şiirlerin edebî açıdan incelenmesidir. Öte yandan Kafkas coğrafyasının siyasi ve kültürel değişimini anlamakta eserin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hasan Alḳadârî (d.1328/1910) is one of the Muslim poets who lived in the Caucasus and wrote Arabic poetry. Alḳadârî, who lived in the last period of the Ottoman Empire and was exposed to difficulties and pressures during his time, wrote almost all of his poems in Arabic. The poet has an Arabic divan called Dîvânu'l-Memnûn. This work was written towards the end of his life; It contains very valuable information in literary, biographical and historical aspects. The work does not contain all of the poet's poems. The main purpose of studying the work is to reveal the poet's literary personality and to examine the poems from a literary perspective. On the other hand, we think that the work will be useful in understanding the political and cultural change of the Caucasian geography.