Ortaöğretim 10. sınıf biyoloji dersi hücre bölünmesi ünitesinin bilgisayar destekli animasyonlarla öğretiminin öğrenci başarısına etkileri
The effects of teaching secondary education 10th grade biology lesson cell division unit with computer aided animations on student success
- Tez No: 871409
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Ortaöğretim 10. Sınıf biyoloji dersi ünitesi olan hücre bölünmesi konusunun, bilgisayar destekli animasyonlar ile anlatılmasının öğrenmede ne derece etkili olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci 4 hafta sürmüştür. Çalışmanın örneklemini, Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan İnönü Anadolu lisesinde öğrenim gören 48 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 31 sorudan oluşan çoktan seçmeli biyoloji başarı testi kullanılmıştır. Öğrencilerin hücre bölünmesi konusundaki akademik başarıları, Biyoloji Başarı Testi ile ölçülmüştür. Araştırmada, ön bilgileri birbirine denk olan iki sınıf, deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney gurubunda 24, kontrol grubunda 24 öğrenci yer almaktadır. Güvenirlilik analizi yapılmış olan hücre bölünmesi ile ilgili sorular, her iki gruba ön test olarak uygulanmıştır. Hücre bölünmesi ünitesi, kontrol grubuna geleneksel yöntemle, deney grubuna da konu ile ilgili animasyonlar kullanılarak anlatılmıştır. Anlatımların sonunda biyoloji başarı testi, son test olarak iki gruba da uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre geleneksel anlatımın yapıldığı kontrol grubunda ve animasyonlarla anlatım yapılan deney grubunda başarı artmıştır. Her iki grubun son testlerini karşılaştırdığımızda, deney gurubundaki başarı artışının kontrol grubuna göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. Hücre bölünmesi konusunda animasyon kullanımının, öğrenci akademik başarısını artırdığı belirlenmiştir. Biyoloji dersinde animasyon kullanımının yaygınlaştırılması önerilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of teaching the cell division topic in the 10th grade biology course using computer-assisted animations. The research was conducted in the 2023-2024 academic year. The research process lasted 4 weeks. The study sample consisted of 48 students studying at Inönü Anatolian High School in Altindag district of Ankara province. The quantitative research method, pre-test-post-test control group quasi-experimental design was used in the research. The data collection tool was a multiple-choice biology achievement test consisting of 31 items. Students' academic achievements in cell division were measured with the Biology Achievement Test. In the research, two classes with equivalent prior knowledge were divided into experimental and control groups. There were 24 students in the experimental group and 24 students in the control group. The questions related to cell division, which were analyzed for reliability, were applied to both groups as a pre-test. The cell division topic was taught to the control group using the traditional method and to the experimental group using animations related to the topic. At the end of the lectures, the biology achievement test was applied to both groups as a post-test. The obtained results were analyzed with the SPSS program. According to the findings of the study, success increased in both the control group, where traditional instruction was used, and the experimental group, where instruction was provided with animations. When we compared the final tests of the two groups, it was determined that the increase in success in the experimental group was greater than in the control group. It was determined that the use of animations in cell division instruction increased student academic achievement. It is recommended that the use of animations be extended to biology lessons.