İşbirlikçi öğrenme yönteminin ortaöğretim 10. sınıf biyoloji dersindeki hücre bölünmeleri konusunda öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi
The effect of cooperative learning method on teaching the unit of 'Cell division' in biology course on the achievement and attidudes of 10th grade high school students
- Tez No: 565686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, İşbirlikçi öğrenme yönteminin ortaöğretim 10. sınıf biyoloji dersindeki hücre bölünmeleri konusunda öğrenci başarısı ve tutumuna etkisi araştırılmıştır. Araştırma, 2018-2019 Eğitim – Öğretim yılında Keykubat Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim gören 88 öğrenciye uygulanmıştır. Bu öğrencilerden 46 tanesi kontrol grubu, 42 tanesi de deney grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplar oluşturulurken öğrencilerin, Biyoloji dersindeki akademik başarılarının denklik seviyeleri dikkate alınmıştır. Grupların denklik seviyelerini belirleyebilmek için gruplara Hücre Bölünmeleri konusu ile ilgili seviye ve Biyoloji dersi tutum ön testi uygulanmıştır. Hücre Bölünmeleri konusu deney grubuna işbirlikçi öğrenme yöntemi ile kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemleri ile anlatılmıştır. Çalışmada, ön test son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Veri araçları olarak, Hazır bulunuşluk (Seviye) Testi, Başarı Testi, Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanarak elde edilen veriler aritmetik ortalama, bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, İşbirlikçi Öğrenme Yönteminin, geleneksel öğretim yöntemlerine göre başarıyı arttırmada ve derse karşı olumlu tutum geliştirmede daha etkin bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of collaborative learning method on cell division lesson at the student success and attitude in the 10th class biology lesson were investigated. The study was applied to 88 students who were educated in Keykubat Anatolian Imam Hatip High School in the academic year of 2018-2019. The students were divided into two groups as; 46 control group and 42 experimental group. When creating the groups, the equivalent level of the student's academic achievement in the biology lesson were considered. In order to determine the level of equivalence of the groups, level of cell divisions subject and biology lesson attitude pre-test were performed. The cell divisions subject were explained to the experimental group by using collaborative learning method and control group by traditional teaching methods. In the study, pre-test and post test control group pattern were used. As for data; readiness (level) test, success test, biology lesson attitude scale (pre-test and post test) were evaluated by arithmetic mean. Also, T-test was used for dependent and independent groups. In conclusion, it has been determined that collaborative learning method is much more effective method than the traditional teaching methods and leads to increase success and to develop positive attitude towards the lesson.