Pastane çalışanlarının mikro filizli ekşi mayalı ekmeğinin üzerinde duyusal analizi: Konya örneği
Sensory analysis of pastry employees on micro-sprout sourdough bread: Example of Konya
- Tez No: 871410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çimlendirme işlemleri ve ekmeğe eklenmesi, ürünün besin değerini arttırırken aynı zamanda tohumun miktarını ve kalitesini arttırır. Çimlendirilmiş tohumun ekşi maya fermantasyonu ile fermantasyon lezzetini arttırırken gıdanın sağlık ve raf ömrü açısında da iyileştirilmesi görülmüştür. İlk aşamada ekşi mayalı ekmeğe eklenecek filizlendirilmiş pancar uygulaması ile mayanın fermantasyon kalitesini arttırırken, ürüne fonksiyonellik kazandırılması planlanmıştır. Fermantatif ürünler öncelikle fırıncılık ve pastane sektöründe yapılıp müşterilere sunulduğu bilinmektedir. Fakat fırınlarda genellikle tek düzey bir üretim yapılıp fonksiyonellik ya da görsellik oluşturulmamaktadır. Bu kapsamda çalışmada fırıncılık ürünlerini de yapan pastaneler ve pastane şefleri üzerinde geliştirilecek olan yeni ürünün duyusal analizi yapılarak kullanımı hakkında fikir edinilmesi ve tüketici satın alma davranışı yansımasının belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Germination processes and addition to bread increase the nutritional value of the product, while at the same time increasing the quantity and quality of the seed. It has been observed that the sourdough fermentation of the germinated seed increases the flavor of the fermentation, while improving the health and shelf life of the food. In the first stage, it is planned to add functionality to the product while increasing the fermentation quality of the yeast with the application of sprouted beetroot to be added to the sourdough bread. It is known that fermentative products are primarily made in the bakery and patisserie sector and offered to customers. However, in ovens, a single level of production is usually made and functionality or visuality is not created. In this context, it is aimed to get an idea about the use of the new product to be developed on the patisseries and pastry chefs who also make bakery products, and to determine the reflection of consumer purchasing behavior.