8. sınıf fen ve teknoloji dersi hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki bilimsel süreç becerilerinin öğretmen görüşlerine göre uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi: Osmaniye ili örneği
8th grade science and technology lesson cell division and genetic heritage unit's evaluation of scientific process skills' practicality according to teachers' views: the case of Osmani̇ye
- Tez No: 366293
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8.sınıf fen ve teknoloji dersi hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki bilimsel süreç becerilerinin öğretmen görüşlerine göre uygulanabilirliğinin ne düzeyde olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın amacına ulaşmak amacıyla aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: • Fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimsel süreç becerilerine ilişkin etkinlikleri yapıp yapmama durumları nasıldır? • Hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki yapılamayan etkinliklerin yapılamama nedenleri nedir? • Fen ve teknoloji öğretmenlerinin görüşlerine göre hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki milli eğitim tarafından kazanılması hedeflenen bilimsel süreç becerilerinin öğrenciler tarafından kazanılma düzeyi nedir? Bu çalışmada, nitel veri elde etme yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. 8. sınıf fen ve teknoloji dersi hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki bilimsel süreç becerilerinin öğretmen görüşlerine göre uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi betimsel analiz tekniğiyle tek tek ele alınmıştır. Çalışmada, yapılandırılmış görüşme formu ile fen ve teknoloji dersi öğretmenlerinden fen ve teknoloji dersi ve derste kullanılan fen ve teknoloji ders kitabı hakkındaki görüşleri toplanmış ve değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın grubunu 2012-2013 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde, Osmaniye İlinde görevli 29 fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada, 8. sınıf fen ve teknoloji dersi hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki bilimsel süreç becerilerinin öğretmen görüşlerine göre uygulanabilirliğinin ne düzeyde olduğunu ortaya koymak için; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak onaylanmış 8. sınıf fen ve teknoloji ders kitabı ve ölçme aracı kullanılmıştır. Bu ölçme aracının uygulanmasına yönelik gerekli izinler alındıktan sonra uygulanmıştır. Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin yarısından fazlasının bütün BSB etkinlerini uyguladıkları görülmektedir. En sık olarak sırasıyla 1., 2.,7 ve 8. etkinliklerin öğretmenler tarafından sınıf içinde uygulandıkları tespit edilmiştir. 3.,9. ve 10. etkinliklerin ise sırasıyla en az oranlarda sınıf içinde uygulandıkları tespit edilmiştir. Etkinliklerin büyük bölümünün fen ve teknoloji öğretmenlerinin yarısından fazlası tarafından yapılmış olması, ders kitaplarının BSB kazanımlarının gerçekleştirilmesi yönünde etkili ve verimli bir şekilde kullanıldığının bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte ders kitaplarının fen ve teknoloji öğretim programı ışığında hazırlandığı düşünüldüğünde programdaki BSB' ye yönelik yapılan vurguların öğrenme ortamlarına yansıtıldığı söylenebilir. Bütün etkinlikler incelendiğinde en sık olarak çıkarım yapabilmeye yönelik becerilerin etkinliklerde yer aldığı görülmektedir. Tüm etkinliklerde bu beceriye yer verilmiş. Özellikle 4. ve 9. etkinlerde çıkarım yapabilmeyi kazandırma en yüksek düzeylerde gerçekleşmiştir. Bundan sonra sırasıyla model oluşturma, yorumlama ve sonuç çıkarma, değişkenleri tanımlama, iletişim kurabilme becerileri yüksek sıklıklarda etkinliklerde yer almıştır. Sırasıyla model oluşturma becerisine yönelik 10 etkinliğe yer verilmişken, yorumlama ve sonuç çıkarma, değişkenleri tanımlama becerisine 8 ve iletişim kurabilme becerisine 6 kez etkinliklerde yer verilmiştir. Buna karşın en az sıklıkta bilgi ve veri toplama becerisine yer verilmiştir. Ölçüm yapabilme ve tanımlama becerileri en az sıklıkta etkinlikler içerisinde yer almıştır. Özellikle birçok deneyde nitel ve nicel tarzda olmak üzere kullanılabilen ve en temel becerilerden olan ölçme becerisine az sayılarda yer verilmiş olması ve bu ölçmeler sonucunda elde edilen verileri işleme becerisinin de az sıklılarda kullanılmış olması ilerleyen yıllarda daha üst düzey BSB'nin kullanımında sorunlar oluşturabilir. Sonuç olarak elde edilen bulgular ışığında 8. sınıf fen ve teknoloji dersi hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesindeki etkinliklerin sınıf içinde yapılması öğretmen görüşlerine göre; öğrencilerin bilimsel süreç becerileri kazanımlarına olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bilimsel süreç, fen ve teknoloji, hücre bölünmesi, kalıtım
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to put forward the the degree of the practicaliıty of the scientific process skills of 8th grade Science and Technology lesson's 'Cell division and Genetic Heritage' unit according to teachers' views. In order to reach the purpose of this research the below questions were asked as the following; What is the feasibility of the Science and Technology teachers' application of the scientific process skills related activities in class? What are the reasons for not doing the 'Cell Division and Genetic Heritage' acitivities that couldn't be done? According to the Science and Technology teachers' views, what are the levels of the students' learning, in terms of the objectives put by the Ministry of National Education standards in the 'Cell Division and Genetic Heritage' unit? In this study, descriptive survey method was used among the other qualitative data collection methods. The Science and Technology teachers' views on the practicality of the scientific process skills in the unit 'Cell Division and Genetic Heritage' were individually analyzed according to the descriptive survey technique. In the study, the views of the Science and Technology teachers' about the lesson of Science and Technology and the books used were collected using the structured interview form and evaluated accordingly. The group used in this study was formed by the the 29 Science and Technology teachers who were working during the second term of the 2012*2013 education year, in Osmaniye. In the study in order to put forward the levels of the feasibility of the scientific process skills of 8th grade Science and Technology lesson's 'Cell division and Genetic Heritage' unit according to teacher's views, the 8th grade Science and Technology book approved by the Ministry of National Education and measurement tools were used. The necessary permissions were asked for in order to apply this measurement tool before applying it. It is seen that more than half of science and technology teachers are applying all scientific process skills activity. It is determined that the most commonly 1st, 2nd, 7th, and 8th activity are applied respectively in class by teachers. Also, it is determined that 3rd, 9th and 10th activity are utilized at a minimum ratio respectively in class. The majority of activity are made by more than half of science and technology teachers, so realization of scientific process skills benefits of textbooks may be sign as to be used effectively. Besides, it can be said emphasizes are made for scientific process skills in that program are reflected to the learning environment when it is thought textbooks are prepared under cover of science and technology learning program. It is seen most commonly skills, are intended for making deductions, take part on activity when all activity are examined. In all activity this skill is figured. Especially, bringing to make inference has come true at high level for 4th and 9th activity. Then, respectively the skills of modeling, interpretation and inference, definition of variables and communication have taken part on activity in high frequency. It is located at 10 activity for skill of modeling while interpretation and inference, definition of variables located at 8 activity and skill of communication is only 6 times. After all, information and data collection has played minimally a part. The skill of making measurement and definition has taken place in activity at minimum level. Especially making measurement, is one of basic skills and used a lot of qualitative and quantitative experiments, was a few applied and the process skill of the result of these measurements were utilized insufficiently can create problems to use higher level of scientific process skills in next years. In conclusion, with the evidence collected, the application of the activities of 8th grade Science and Technology lesson's 'Cell division and Genetic Heritage' unit, have a positive affect on students' scientific process skills learning, according to the teacher's views. Keywords : Scientific process, science and technology, cell division, heredity