STEAM temelli sanat öğretiminin üstün yetenekli öğrencilerin fotoğraf ve foto-manipülasyon çalışmalarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of STEAM-based art education on the photo and photo manipulation studies of highly talent students
- Tez No: 871420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA ÖZALP HAMARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
STEAM eğitimi; bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik disiplinlerinin bir araya gelerek kazandırılması hedeflenen becerilerin bütünleşik bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. STEAM kavramında yer alan sanat disiplinine fotoğraf ve foto-manipülasyonun eklenmesiyle STEAM eğitimi daha da zenginleştirilerek 21. yüzyıla uygun bir eğitim yaklaşımı elde edilmesi mümkündür. Bu araştırmada STEAM temelli sanat öğretimiyle üstün yetenekli öğrencilere fotoğraf ve foto-manipülasyon uygulamaları yaptırılarak öğrencilerin fotoğraf ve foto-manipülasyon çalışmalarındaki değişimleri ve gelişimleri incelenmiştir. STEAM temelli sanat öğretiminin ortaokul öğrencilerine verilen fotoğraf eğitimine ve öğrencilerin foto-manipülasyon çalışmalarına etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin STEAM yaklaşımı ile daha da kapsamlı hale getirilmiş etkinlikler sonunda çektikleri fotoğraflara yaptıkları manipülasyon uygulamaları ile eğitimde manipülasyonun olumlu bir şekilde kullanılması hedeflenmiştir. Fotoğraf, tarihi boyunca çoğunlukla manipülasyonla birlikte ele alınmış ve bu durum özellikle günümüz teknolojik gelişmeleriyle daha da yaygın hale gelmiştir. Araştırmanın alın yazın bölümünde disiplinler arası eğitim, disiplinler arası sanat eğitimi, STEAM eğitimi, fotoğraf ve foto-manipülasyon başlıkları incelenmiştir. Araştırmanın problemi“Üstün yetenekli öğrencilerin fotoğraf ve foto-manipülasyon çalışmalarına STEAM temelli sanat öğretiminin etkisi nedir?”şeklinde belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırma nitel bir çalışma olarak planlanmış olup yarı deneysel şekilde desenlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, STEAM temelli sanat öğretiminin ortaokul öğrencilerinin fotoğraf eğitimine etkisine yönelik bulgular, STEAM temelli sanat öğretiminin ortaokul öğrencilerinin foto-manipülasyon çalışmalarına etkisine yönelik bulgular, öğrencilerin uygulama sonrası ders değerlendirmesine yönelik görüşlerine ait bulgular, ders uygulama süreçleri ve öz değerlendirme analizine ilişkin bulgular başlıkları altında incelenmiştir. Araştırmanın uygulama sürecinde öğrencilerin derse aktif katılımları, etkinlikleri başarı ile tamamlamaları ve araştırmacının beklentilerinin üstünde performans göstermeleri dikkat çekicidir. Araştırma sorularına ilişkin bulgularda öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarına, fotoğrafa yönelik ilgilerine ve bakış açılarına, foto-manipülasyon oluşturma süreçlerine dair düşüncelerine, ders süreci ve katılımcılara dair görüşlerine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin fotoğraf ve foto-manipülasyona dair farkındalıklarının arttığı, ders sürecinin zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı bu tarz bir ders içeriğinin daha uzun zamana yayılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEAM education aims to provide an integrated approach to teaching the skills gained from the disciplines of science, technology, engineering, art, and mathematics. expand_more By adding photography and photo-manipulation to the art discipline in the STEAM concept, STEAM education can be further enriched and an educational approach suitable for the 21st century can be obtained. This study also examines the changes and developments in students' photography and photo-manipulation works by applying photography and photo-manipulation applications to gifted students with STEAM-based art education. It is aimed to reveal the effect of STEAM-based art education on photography education given to middle school students and students' photo-manipulation studies. In this context, it is aimed to use manipulation positively in education with the manipulation applications that the students make on the photographs they take at the end of the activities made more comprehensive with the STEAM approach. Photography has been considered together with manipulation throughout its history, and this situation has become even more widespread, especially with today's technological developments. The literature review section of the study examines the headings of interdisciplinary education, interdisciplinary art education, STEAM education, photography and photo-manipulation. The research problem was determined as“What is the effect of STEAM-based art education on the photography and photo-manipulation works of gifted students?”. In this context, the research was planned as a qualitative study and was designed in a semi-experimental way. The data obtained in the research were analyzed using the content analysis method. The findings obtained as a result of the research were examined under the headings of findings related to the effect of STEAM-based art education on the photography education of middle school students, findings related to the effect of STEAM-based art education on the photo-manipulation studies of middle school students, findings related to the views of students on the post-application course evaluation, findings related to the course application processes and self-evaluation analysis. It is striking that the students actively participated in the course during the application of the research, successfully completed the activities and performed above the researcher's expectations. In the findings related to the research questions, the students' motivation towards the course, their interests and perspectives towards photography, their thoughts on the photo-manipulation creation process, and their views on the course process and participants were reached. As a result of the research, it was determined that the students' awareness of photography and photo-manipulation increased and that such a course content should be spread over a longer period of time due to the rich content