Sınıf öğretmenlerinin problem çözme becerisi kazandırma yeterliği ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the correlation between the efficiency of classroom teachers in devoloping students' problem solving skills and critical thinking dispositions of teachers
- Tez No: 871421
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MENTİŞ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin problem çözme becerisi kazandırma, yeterlilik düzeyleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini kolay ulaşılabilir örneklem yolu ile seçilen 237 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yiğit (2018) tarafından geliştirilen“Öğretmen Problem Çözme Becerisi Kazandırma Yeterliği Ölçeği”ve Semerci (2016) tarafından geliştirilen“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler normallik analizine tabi tutulduktan sonra Öğretmen Problem Çözme Becerisi Kazandırma Yeterliği Ölçeği'nin normal dağılım göstermediği, Eleştirel Düşünme Ölçeği'nin ise normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin demografik özellikleri ile ölçekler arasındaki farklılıkları belirlemek için parametrik ve non-parametrik testlerden faydalanılmıştır. Ayrıca araştırmada sınıf öğretmenlerinin problem çözme becerisi kazandırma yeterlilik düzeyleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda; sınıf öğretmenlerinin problem çözme becerisi kazandırma yeterlik düzeylerinin“oldukça yeterliyim”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, mesleki kıdemleri ile problem çözme becerisi kazandırma yeterlik düzeyleri toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı; eğitim durumu değişkenine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin eleştirel düşünme eğilimlerinin“oldukça katılıyorum”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdemleri ile eleştirel düşünme eğilimleri toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin problem çözme becerisi kazandırma yeterlilik düzeyleri ve alt boyutları ile eleştirel düşünme eğilimleri ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between classroom teachers' competence in fostering problem-solving skills and their tendencies toward critical thinking. In line with the aim of the research, the correlational survey model, a quantitative research method, was employed. The sample of the study consists of 237 classroom classroom teachers determined by convenience sampling method. In the research, a questionnaire method was preferred as the data collection tool, and“Teacher Problem Solving Skill Acquisition Competence Scale”developed by Yiğit (2018) and“Critical Thinking Disposition Scale”developed by Semerci (2016) were used. After subjecting the data obtained from the scales to normality analysis, it was determined that the Teacher Problem Solving Skill Acquisition Competence Scale did not show a normal distribution, while the Critical Thinking Scale did show a normal distribution. In this context, parametric and non-parametric tests were utilized to determine the differences between the demographic characteristics of the participating classroom classroom teachers and the scales. Additionally, correlation analysis was conducted to determine the relationship between classroom teachers' competence in fostering problem-solving skills and their tendencies toward critical thinking. As a result of the research findings, it was determined that the competence levels of classroom teachers in fostering problem-solving skills were at a“quite sufficient”level. Furthermore, it was found that there was no significant difference between classroom teachers' gender, age, professional seniority, and total scores of problem-solving skill acquisition competence levels; however, there were differences based on the education level variable. It was also found that classroom teachers' tendencies toward critical thinking were at the“strongly agree”level. There was no significant difference between classroom teachers' gender, education level, age, professional seniority, and total scores of critical thinking disposition. It was determined that there was a positive and significant relationship between classroom teachers' competence levels and sub-dimensions in fostering problem-solving skills and their tendencies toward critical thinking and sub-dimensions.