İnmeli bireylerde farklı ikili görev (dual task) uygulamalarının günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of different dual task practies on activities of daily living in stroke individuals
- Tez No: 871437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: İnmeli bireylerde motor, duyusal ve kognitif etkilenimlere bağlı olarak bireyler günlük yaşam aktivitelerini (GYA) gerçekleştirmede zorlanmakta ve bireylerin günlük yaşama katılımları kısıtlanmaktadır. Günlük hayatta bireyler çoğunlukla tek bir görevi gerçekleştirmek yerine farklı iki görevi aynı anda gerçekleştirmek durumunda kalmaktadır. Amaç: Çalışmamızın amacı inmeli hastalarda nörogelişimsel tedaviye eklenen farklı ikili görev uygulamalarının günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada dahil edilme kriterlerini karşılayan 32 inme tanılı olgu randomize olarak iki gruba ayrıldı. Olguların yaş ortalaması 65,42 ± 13,35, 14'ü kadın, 15'i erkek, 9'u akut, 9'u subakut ve 11'i kronik dönem inme hastasıydı. Olgulara nörogelişimsel tedaviye ek olarak motor ikili görev (MİG) grubuna motor&motor ikili görev egzersizleri, kognitif ikili görev (KİG) grubuna ise motor&kognitif ikili görev egzersizleri 6 hafta boyunca, hastanede, fizyoterapist süpervizyonunda, 5 gün/haftada ve 1 seans yaklaşık 45 dakika olacak şekilde uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve sonrası Modifiye Barthel İndeksi, Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, İnme Etki Ölçeği 3,0, 10 Metre Yürüme Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Berg Denge Ölçeği, Motor Aktivite Günlüğü-28 ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Tüm analizlerde p0,05) saptandı. Gruplarda meydana gelen farklar karşılaştırıldığında ise Berg Denge Ölçeği skorlarında MİG grubu lehine anlamlı fark bulundu (p=0,037). Sonuç: İnmeli hastalarda GYA bağımsızlığını ve katılımı geliştirmeyi hedefleyen rehabilitasyon programlarında, motor&motor ikili görevlere alternatif olarak motor&kognitif ikili görevler verilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The motor, sensory, and cognitive impairments experienced by stroke survivors significantly impede their ability to engage in activities of daily living (ADLs) and constrain their participation in societal routines. In the course of daily activities, individuals frequently encounter the necessity to concurrently execute multiple tasks, rather than singular ones. Aim: Our study aims to assess the efficacy of various dual-task interventions integrated into neurodevelopmental treatment regimens, with a focus on their impact on the performance of ADLs among stroke patients. Methods: 32 stroke-diagnosed cases meeting the inclusion criteria were randomly divided into two groups. The mean age of the cases was 65.42 ± 13.35, with 14 females and 15 males. Among them, 9 were in the acute phase, 9 in the subacute phase, and 11 in the chronic phase of stroke. The Motor Dual-Task group (MDG) received motor and motor dual-task exercises alongside neurodevelopmental treatment, while the Cognitive Dual-Task group (CDG) underwent motor and cognitive dual-task exercises. These interventions were administered in the hospital, under the supervision of a physiotherapist, five days/week for six weeks, with each session lasting approximately 45 minutes. Pre- and post-treatment evaluations were conducted utilizing various assessment tools, including the Modified Barthel Index, Nottingham Extended Activities of Daily Living Scale, Stroke Impact Scale 3.0, 10 Meter Walk Test, Timed Up and Go Test, Berg Balance Scale (BBS), Motor Activity Log-28, and Montreal Cognitive Assessment Scale. Statistical analysis was performed using SPSS Version 20.0. A significance level of p0.05). Furthermore, upon comparison between the groups, a significant discrepancy was identified in the BBS scores, favoring the MDG (p=0.037). Conclusion: Within rehabilitation protocols designed to enhance ADL independence and participation among stroke patients, the incorporation of motor and cognitive dual-task exercises may serve as a viable alternative to motor-motor dual-task interventions.