Radyo frekans uygulamasıyla çözdürülmüş piliç etinin marinasyon verimi ve marine ürün kalitesinin incelenmesi
Marination yield of chicken meat thawed by radio frequency and investigation of marinated meat quality
  1. Tez No: 871441
  2. Yazar: ZEYNEP BACIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DEMİROK SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı doğrultusunda endüstriyel ölçekli donuk göğüs ve but piliç etleri yenilikçi bir uygulama olan radyo frekans (RF-PvL-3 güç ve 17.5 cm elektrotlar arası mesafe) ve konvansiyonel yöntemler (4±0.1°C-(K4) ve 22±0.5°C-(K22) koşulları) kullanılarak çözdürülmüş sonrasında %3 STPP ve %5 NaCl ile 2 atm basınç altında 3 sn süreyle marine edilerek marinasyon uygulamasının etin kalite parametreleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Çözünme sonrası uzun proses süresi ve hava akımına bağlı olarak K4 koşulunda daha koyu ve kırmızı renk oluşumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was thawing of industrial-scaled frozen chicken breast and thigh meats with an innovative radio frequency system (RF- power level 3 and 17.5 cm electrode gap), as well as conventional methods (4±0.1°C-(K4) and 22±0.5 °C-(K22) conditions) and then marination with 3% STPP and 5% NaCl under 2 atm pressure for 3 seconds, and finally determination the effect of marination application on the quality parameters of the meat. Darker and red color formation was detected in K4 condition due to the long process time and air flow after thawing.