Doğu taşrasında erkeklik halleri: Sessiz ağlarla işbirliği ve eril pazarlık
Masculinities in eastern province: Collaboration with and male bargain through silent networks
  1. Tez No: 871451
  2. Yazar: EMİN SAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Eril lehine mevcut toplumsal cinsiyet ilişkileriyle bağlantılı olarak inşa edilen erkek cinsiyet kimliği, tahakküm ilişkileri içinde hegemonik erkekliğin kurduğu egemenlik aracılığıyla farklı biçimlerde inşa edilmektedir. Bu inşa toplumsal ve kültürel belirlenimler çerçevesinde gerçekleşmekte ve farklı tarih ve toplumlarda farklı biçimlerde ortaya çıkmaktadır. Bu farklılıklar göz önüne alınarak bu tez çalışması Van'da yaşayan homoseksüel ve heteroseksüel erkeklerin toplumsal cinsiyet ilişkileri temelinde inşa ettikleri erkek cinsiyet kimliğinin inşasını sorunsallaştırmaktadır. Erkeklerin cinsiyet kimliğini inşa ederken gerçekleştirdikleri pratikler (denetleme, dışlama, dayanışma) ile bu kimliğin inşasında geliştirdikleri erkeklik stratejileri eril tahakküm ve hegemonik erkeklik kuramları çerçevesinde karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Hegemonik erkeklik kuramının vurguladığı üzere, erkek cinsiyet kimliği belirli değişkenlerin farklı kesişimleri üzerinden çeşitli şekillerde inşa edilmekte ve böylelikle birçok erkeklik kimliğinden bahsetmek mümkün olmaktadır. Buradan hareketle, bu çalışmada Van'da inşa edilen farklı erkekliklere odaklanılacak olup, toplumsal hayatı belirleyen yerel bir dinamik olarak aşiretlerin bu cinsiyet kimliği inşalarında bir değişken olarak etkileri tartışılacaktır. Böylelikle, Van'da inşa edilen erkeklikler aşiret, stratejiler ve güç ilişkileri içerisinde ele alınarak, erkeklerin cinsiyet kimliği inşası ile beraber gerçekleştirdikleri pratikler bu bağlamda ortaya çıkarılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Male gender identity, constructed in connection with the existing gender relations in favour of the masculine, can be constructed in different forms through the sovereignty established by hegemonic masculinity within domination relations. This construction takes place within social and cultural determinations and takes place in different forms in different historiography and societies. Given these differences, this study problematizes the construction of male gender identity constructed by homosexual and heterosexual men living in Van on the basis of gender relations. The practices that men perform when constructing their gender identity (moderation, exclusion, solidarity) and the masculinity strategies they develop in the construction of this identity is investigated comparatively within the framework of the theories of male domination and hegemonic masculinity. As the hegemonic masculinity theory emphasizes, male gender identity is constructed in different forms through different intersections of certain variables, and it is fair to argue that there is a multiplicity of masculine identities. In this sense, through the data obtained from the field research, the focus will be on the different masculinities constructed in Van and the impact of tribes as a local dynamic that determines social life in the construction of this gender identity will be discussed as a variable. Therefore, masculinities constructed in Van will be considered within the tribal power relations and strategies, and the practices that men carry out along with the construction of gender identity in this context will be revealed.