The impact of symbolic meanings on consumers' attitudes toward green clothing and their purchase intention
Sembolik anlamların yeşil giyime karşı tüketici tutumları ve satın alma niyetleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 871470
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPCI, PROF. DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tekstil ve giyim endüstrisinin ekonomik kalkınmaya olan faydalarının yanı sıra, lif üretimi, ürünün tüketimi ve imhası yoluyla çevresel bozulma ve iklim değişikliği üzerinde bu endüstrinin büyük etkisi bulunmaktadır. Çevre ve iklim değişikliği üzerinde yiyecek, konut ve ulaşım endüstilerinden sonra dördüncü en yüksek etkiye sahip endüstridir. Ayrıca, su ve arazi tüketiminde üçüncü, temel hammadde tüketiminde de beşinci en yüksek etkiye sahip endüstridir. Günümüzde Avrupa Birliği iklim değişikliğine çözüm getirmek için bir adım atarak, Paris Anlaşması altında bir yükümlülük olarak Avrupa Yeşil Anlaşması'nı yürürlüğe koymuştur. Avrupa Yeşil Anlaşması, 2050 yılına kadar sıfır sera gazı emisyonuyla iklim nötrlüğünü sağlayarak tüm ekonomik sektörleri daha rekabetçi ve kaynak verimli hale getirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Türk firmaları gibi Avrupa Birliği ihracatçılarının da üretim süreçlerinde iyileştirmeler yapmaları gerekmektedir. Karbon emisyonu miktarını hesaplayıp azaltarak, enerjiyi ve suyu etkin bir şekilde kullanarak, atıksuları üretimde kullanarak, daha sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş ham maddeler kullanarak ve zararlı kimyasalların kullanımını azaltarak bunu başarmaya çalışmışlardır. Yeşil giysiler geri dönüştürülmüş malzemelerle veya çevre dostu yöntemlerle üretilen malzemelerle üretildiği, doğal kaynakları koruduğu, insan veya hayvan sağlığına zarar vermediği, yeşil giysilerin üretiminde toksik maddelerin kullanımından kaçınıldığı için yeşil/ sürdürülebilir giyim tüketimi günümüzde oldukça popüler olan hızlı moda tüketiminin azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Yeşil giyim, giyimin tüketicilere sağladığı değer ve faydalardan yola çıkarak, bedeni koruma işlevinin ötesinde, tüketicilere sosyal statü gibi arzu edilen kişisel özellikleri sergileme gibi kendini ifade etme yararları sağlayan, sosyal olarak görünür ve sembolik bir üründür. Bu tez, yeşil giyim tüketimi bağlamında tüketicilerin yeşil giyime karşı tutumlarını ve satın alma niyetlerini pozitif yönde etkileyen faktörlerden biri olan yeşil giyimin sembolik anlamlarını/ niteliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Temel olarak sembolizmin tüketici tutumları ve satın alma niyetleri üzerindeki rolü araştırılmış olmasına rağmen, sembolik anlamlar çoğunlukla sadece sosyal statü açısından ele alınmıştır. Bu tez, yeşil giyimin algılanan dört sembolik anlamının (statü, çevrecilik, yenilikçilik ve moda sembolleri) tüketicilerin yeşil giysileri satın alma niyetleri üzerindeki etkisini, yeşil giysilere karşı tutumları yoluyla araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmacılar, tüketicilerin yeşil giyimin şık ve estetik görünümlü olmasını ve günümüzün moda stilini yansıtmasını istediklerini ortaya koymuştur. Bu nedenle, bu tezde moda sembolü kavramı geliştirilmiştir. Geçmiş yeşil giyim araştırmalarında sembolik anlamların satın alma niyetine etkisinin kanıtlanamaması nedeniyle, tüketici satın alma niyetine etki eden en önemli öncüllerden biri olan giysilere karşı tüketici tutumları aracı değişken olarak eklenmiştir. Ayrıca, gelişme ve sabitlenmiş olarak ikiye ayrılan tüketici düşünce tarzlarının tüketici tutumları aracılığıyla sembolik anlamlar ile yeşil ürünleri satın alma niyeti arasındaki dolaylı ilişkideki düzenleyici rolü incelenmektedir. Veriler, Türkiye'de özellikle genç olanlar olmak üzere 325 katılımcıdan oluşan bir örneklemden anket yoluyla toplanmıştır. Veriler doğrulayıcı faktör analizi ile analiz edilmiş ve hipotez kurulan ilişkiler SPSS'de çoklu ve basit regresyon analizleri ve PROCESS makroları ile test edilmiştir. Yeşil giyimin tüm sembolik anlamları, tüketicilerin yeşil giyime karşı tutumları aracılığıyla satın alma niyetini dolaylı olarak ve pozitif yönde etkilemektedir. Ilımlaştırılmış aracılık analizlerinin sonuçları, çevrecilik sembolü dışındaki sembolik anlamların, tüketici tutumu aracılığıyla satın alma niyeti üzerindeki etkisinin, tüketici düşünce tarzı tarafından önemli ölçüde düzenlendiğini göstermiştir. Bu araştırma, yeterince araştırılmamış alanlar olan yeşil giyimin çeşitli sembolik anlamlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, yeşil giyimin stil, estetik ve moda yönlerini yansıtan bir sembolik anlam geliştirerek, yeşil giyim tüketimi araştırmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, tüketici davranışı araştırmalarında kişilik tüketici düşünce tarzının rolünü, tüketicilerin yeşil ürünlere karşı tutumlarını ve yeşil satın alma niyetlerini birbirine bağlayacak şekilde ilerletmektedir. Bununla birlikte, sürdürülebilir davranışlarda kişilik düşünce tarzlarının rolüne ilişkin boşluğu doldurmaktadır. Bu çalışma, moda pazarlama yöneticilerine tüketicilerin düşünce tarzları için uygun hedefleme, konumlandırma ve iletişim stratejileri geliştirmeleri için çıkarımlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Besides the benefits of textiles and clothing industry to economic development, it has a huge impact on environmental degradation and climate change through its production of fiber, its consumption and disposal. Green/ sustainable clothing consumption is a prominent solution to fast fashion nowadays, since green clothing is produced with recycled materials or materials that are produced with environmentally friendly methods, save natural resources, do not harm human or animal health, and avoid the use of toxic ingredients. European Green Deal aims to transform all economic sectors to be more competitive and resource-efficient by ensuring climate neutrality with zero greenhouse gas emissions by 2050. Therefore, exporters of the European Union like Turkish firms are obliged to make several improvements in their production processes. This thesis aims to investigate factors that drive or inhibit consumers' attitudes and purchase intentions in the green consumption context. In the literature review section, green marketing, green consumption, and green clothing consumption concepts are discussed, and factors that drive or inhibit consumption are classified. Moreover, symbolic meanings are discussed by mentioning signaling theory, theory of consumption values, symbolic consumption research, and conspicuous consumption research. Based upon the values and benefits clothing provides to consumers, green clothing is also a socially visible and symbolic product that provides consumers with self-expressive benefits of displaying their desirable personal characteristics such as social status beyond the function of protecting the body. Researchers have mainly investigated the role of symbolism but have mostly discussed symbolic attributes/meanings in terms of social status only. This thesis investigates the impact of four perceived symbolic meanings of green clothing (status, environmentalism, innovation, and fashion symbols) on consumers' purchase intention of green clothing through their attitude toward it. Besides, the moderating role of a consumer mindset in the indirect relationship between symbolic attributes and the purchase intention of green products through consumer attitude is examined. The data were collected through a survey from a sample of 325 respondents in Turkey, especially younger ones. The data were analyzed via confirmatory factor analysis and hypothesized relationships were tested with multiple and simple regression analyses and PROCESS macros in SPSS. All symbolic meanings of green clothing impact purchase intention positively and indirectly through consumers' attitudes toward it. The results of moderated mediation analyses showed that the consumer mindset significantly moderated the impact of symbolic meanings, except for environmentalism symbol, on purchase intention through consumer attitude. This research contributes to the under-researched areas of the impact of various symbolic attributes/meanings of green clothing on consumers' purchase intention. Besides, this study advances the role of consumer mindset in consumer behaviour research in such a way that it connects mindsets of personality, consumers' attitudes toward green products, and their green purchase intention. Furthermore, this study addresses the gap regarding the role of mindsets of personality on sustainable/ environmental behaviours. This study will provide implications for fashion marketing managers to develop appropriate targeting, positioning, and communication strategies for consumers' mindsets.