Calderon-Zygmund operatörünün multilineer komütatörlerinin genelleştirilmiş değişken üslü Morrey uzaylarındaki sınırlılığı
Multilinear commutators of Calderon-Zygmund operator in generalized variable exponent Morrey spaces
  1. Tez No: 871545
  2. Yazar: OKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde ana teoremlerin ispatlarında kullanacağımız temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde değişken üslü Lebesgue uzayları üzerinde ilk olarak multilineer kesirli integrallerin, multilineer komütatörleri ve ardından multilineer Calderon-Zygmund singüler integral operatörlerinin multilineer komütatörlerine göre BMO nun birer karakterizasyonu verilmiştir. Dördüncü bölümde Calderon-Zygmund multilineer komütatör operatörü için lokal Guliyev eşitsizliğinin zayıf ve kuvvetli biçimleri ispat edildi. Daha sonra Calderon-Zygmund multilineer komütatör operatörünün genelleştirilmiş değişken üslü Morrey uzayındaki sınırlılığı ispat edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the basic concepts that we will use in the proofs of the main theorems are included. In the third chapter, some characterizations of BMO in terms of multilinear commutators of multilinear fractional integrals and multilinear commutators of multilinear Calderon-Zygmund singular integrals on variable Lebesgue spaces. In the fourth chapter, …rstly the strong and weak types local Guliyev inequalites for Calderon-Zygmund multilinear commutators are proved. Then the boundedness of the multilinear commutator of Calderón-Zygmund operator is proved on generalized variable exponent Morrey space.