Genelleştirilmiş lokal Morrey uzaylarında kaba çekirdekli potansiyel tipli bazı altlineer operatörlerin ve komütatörlerinin sınırlılığı
Boundedness of some potential type sublinear operators and their commutators with rough kernels on generalized local Morrey spaces
  1. Tez No: 416790
  2. Yazar: FERİT GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamızla ilgili temel kavramlar ve toremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümün birinci kesiminde, Calderón-Zygmund operatörleri tarafından üretilen bir kaba çekirdekli altlineer operatörün genelleştirilmiş lokal Morrey uzaylarında sınırlılığı ispatlanmıştır. Üçüncü bölümün ikinci kesiminde, kesirli integral operatörleri tarafından üretilen kaba çekirdekli potansiyel tipli bir altlineer operatörün genelleştirilmiş lokal Morrey uzaylarında sınırlılığı ispatlanmıştır. Dördüncü bölümün birinci kesiminde, lokal Campanato uzayından bir fonksiyon ve kaba çekirdekli lineer operatörü tarafından üretilen komütatörlerin genelleştirilmiş lokal Morrey uzaylarında sınırlılığı ispatlanmıştır. Dördüncü bölümün ikinci kesiminde, lokal Campanato uzayından bir fonksiyon ve kaba çekirdekli potansiyel tipli bir lineer operatörü tarafından üretilen komütatörlerin genelleştirilmiş lokal Morrey uzaylarında sınırlılığı ispatlanmıştır. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçların uygulaması olarak, Marcinkiewicz operatörünün ve bazı analitik yarı grupların kesirli kuvvetlerinin sınırlılığı verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and theorems related to this study are given. In the first section of the third chapter, the boundedness of a sublinear operator with rough kernel generated by Calderón-Zygmund operators on generalized local Morrey spaces is proved. In the second section of the third chapter, the boundedness of a potential type sublinear operator with rough kernel generated by fractional integral operators on generalized local Morrey spaces is proved. In the first section of the fourth chapter, the boundedness of the commutators ge-nerated by a function in local Campanato spaces and linear operators with rough kernels on generalized local Morrey spaces is proved. In the second section of the fourth chapter, the boundedness of the commutators generated by a function in local Campanato spaces and some potential type linear operators with rough kernels on generalized local Morrey spaces is proved. In the fifth chapter, as application of results obtained , boundedness of Marcinkiewicz operator and fractional powers of the some analytic semigroups are given. Finally, the last chapter is devoted to the analysis of the results obtained.