Seramik tamamlamalarında geleneksel yöntemler ile 3D dijital teknolojilerin irdelenmesi ve deneysel uygulamalar
Examination of traditional methods and 3D digital technologies in ceramic completion and experimental applications
- Tez No: 871561
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Archeology, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Koruma onarım uygulamalarından biri olan tamamlama; seramik eserlerin hem yapısal bütünlüğünü sağlayarak ayakta durmasına, hem de görsel bütünlüğünü sağlayarak özgün görünümünün algılanmasına olanak tanır. Bu kapsamda sıkça başvurulan tamamlama uygulaması genellikle pratikte kalmakta ve literatürde maalesef zayıf kalmaktadır. Özellikle günümüzde 3 boyutlu teknolojilerin koruma bilimine entegre olmasıyla tamamlama uygulaması dijital tekniklere doğru ilerlemektedir. Araştırma konusu olarak; geleneksel malzemeler ve yöntemler ile 3 boyutlu teknolojiler çerçevesinde seramik tamamlama uygulamaları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Aynı zamanda deneysel uygulamayla 3 boyutlu teknolojiler kullanarak gerçekleştirilebilen tamamlama uygulamasının, seramiklerde uygulanabilirliğini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmanın deneysel uygulama kısmı için; 3'ü sırsız 2'si sırlı olmak üzere 5 adet farklı formlarda geleneksel yöntemlerle seramik kaplar üretilmiş ve bu kaplara tıpkı eksik parçaları olan seramik buluntular gibi muamele göstermek için; kırma, parça çıkarma ve birleştirme işlemi yapılmıştır. Bu işlemler sonunda elde ettiğimiz eksik parçaları olan seramik kaplarda; 3D tarama, eksik alanların 3D modellenmesi, 3D baskılarla kapların fiziksel tamamlanması ve sanal tamamlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının sonunda; geleneksel yöntemlerle tamamlama uygulamalarında kullanılmış olan malzemeler kronolojik olarak ortaya konmuş, 3D dijital teknolojilerle tamamlama uygulaması seramik tamamlama yöntemlerine yeni bir yöntem olarak eklenerek incelenmiş, 3D dijital teknolojilerle hem fiziksel hem de sanal tamamlamanın seramik eserlerde uygulanabilir olduğu tespit edilmiş ve kullanılacak 3D baskı teknolojisine göre seçilecek filament ya da reçinelerin tarihi seramik eserlere uygulanmadan önce numune baskılar alınarak testlere tabi tutulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Completion, which is one of the conservation and restoration applications; allows ceramic artifacts to stand by ensuring their structural integrity and to be perceived in their original appearance by ensuring their visual integrity. In this context, the application of completion, which is frequently used, generally remains in practice and unfortunately remains weak in the literature. Especially today, with the integration of 3D technologies into conservation science, the application of completion is moving towards digital techniques. As research subject; ceramic completion applications within the framework of traditional materials and methods and 3D technologies have been comprehensively considered. At the same time, it was aimed to determine the applicability of the completion application, which can be realized using 3D technologies, in ceramics with experimental application. For the experimental application part of the study; 5 ceramic vessels were produced in different forms, 3 of which were unglazed and 2 of which were glazed, by traditional methods and in order to treat these vessels just like ceramic finds with missing parts; breaking, removing parts and bonding have been done. In ceramic vessels with missing parts that we obtained at the end of these processes; 3D scanning, 3D modeling of missing areas, physical completion of vessels with 3D printing and virtual completion processes were carried out. At the end of the thesis study; the materials used in completion applications with traditional methods were presented chronologically, the application of completion with 3D digital technologies was examined by adding it as a new method to ceramic completion methods, it was determined that both physical and virtual completion with 3D digital technologies were applicable in ceramic artifacts, and it was suggested that the filaments or resins to be selected according to the 3D printing technology to be used should be tested by taking sample prints before being applied to historical ceramic artifacts.