Ders sonu değerlendirme süreçlerinde duygu analizi yaklaşımı
Sentiment analysis approach in course evaluation processes
  1. Tez No: 871560
  2. Yazar: İLKER KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERİNÇ KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından olan“Nitelikli Eğitim”konusunda yapılan çalışmalar neticesinde yükseköğretim kurumlarında eğitimin niteliğinin arttırılmasında dijitalleşmenin rolü önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen araştırmalar, dijital unsurların eğitim-öğretim süreçlerine entegrasyonunun öğrenme deneyimini kolaylaştırdığı ve niteliğinin arttırdığını göstermektedir. Yapılan çalışmada yükseköğretim kurumlarında geleneksel ders değerlendirme sürecine farklı teknolojiler entegre ederek dijitalleştirilmesi hedeflenmiştir. Bir üniversitenin son yıllardaki anket sonuçları manuel olarak etiketlenerek oluşturulan veri seti, duygu analizi amacı ile gözetimli makine öğrenimi algoritmalarının eğitimi aşmasında kullanılmıştır. Duygu analizi sonuçlarına göre anket sonuçlarında tutarlı ve tutarsız veriler belirlenerek sadece tutarlı veriler üzerinden bir nihai rapor oluşturulmuştur. Nihai rapor ilgili ders ve öğretim elemanı hakkında bizlere güvenilir bilgiler sunmaktadır. Bu rapor doğrultusunda ders kazanımlarının gerçekleştirilme yüzdesi, dersin içeriğinin güncellenmesi veya öğretim elemanının kendini hangi konularda geliştirmesi gerektiği hususlarında yönlendirici bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of studies on the Sustainable Development Goal of 'Quality Education,' the role of digitization has become a significant focal point in improving the quality of education in higher education institutions. Research in this context indicates that the integration of digital elements into educational processes facilitates learning experiences and enhances their quality. In the conducted study, the aim was to digitize the traditional course evaluation process in higher education institutions by integrating different technologies. A dataset, created by manually labeling survey results from a university in recent years, was used to train supervised machine learning algorithms for sentiment analysis. Based on the sentiment analysis results, consistent and inconsistent data in the survey results were identified, and a final report was generated only using consistent data. The final report provides reliable information about the relevant course and teaching staff. In accordance with this report, it plays a guiding role in determining the percentage of course objectives achieved, updating the course content, or identifying areas in which the teaching staff need to improve themselves.