İngilizce okuma becerisinin geliştirilmesinde biçimlendirici değerlendirme uygulaması: Bir eylem araştırması
Formative assessment implementation on developing English reading skill: An action research
  1. Tez No: 871606
  2. Yazar: MERYEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de 2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren“Yapılandırıcı Eğitim”yaklaşımının benimsenmesiyle beraber eğitim- öğretimin temel unsurlarından biri olan ölçme-değerlendirme alanında, süreç değerlendirmesi esası üzerine geliştirilmiş“Biçimlendirici Değerlendirme”nin sınıf içi kullanımı önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de, ortaokul düzeyinde İngilizce okuma becerisinin geliştirilmesinde kullanılabilecek biçimlendirici değerlendirme stratejilerinden“Bireysel Tahtam, Düşün-Eşleş-Paylaş ve Öz Değerlendirme Quizleri”kullanılarak okuma becerisi öğretimi yapılmış ve bu uygulamaların okuma becerisinin gelişimi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma deneye dayalı bir eylem araştırmasıdır. Çalışmanın deneysel bölümünde ön test son test kontrol gruplu desen (ÖSKD) kullanılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk yarısında Ankara ili Keçiören ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim görmekte olan toplam 50 öğrenci ile 8 hafta boyunca yürütülmüştür. Çalışmanın başında her iki gruba da Cambridge Assesment English tarafından hazırlanan ölçünlü“2018 Cambridge Assesment English A1-volume 2/ for Movers”sınavının okuma-yazma becerisinin bütünleşik olarak ölçüldüğü bölüm ön test olarak uygulanmıştır. Çalışma döneminde kontrol grubu, MEB İngilizce ilköğretim müfredatında yer alan esaslara göre ders işlerken, deney grubu öğrencilerine yukarıda sözü edilen biçimlendirici değerlendirme stratejileri ile okuma becerisi öğretimi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda kontrol ve deney grubu öğrencilerine, yine aynı birimin hazırladığı“2018 Cambridge Assesment English A1-volume 1/ for Movers”sınavının ilgili bölümü son test olarak uygulanmıştır. İki grubun aldığı ön test ve son test puanları arasında t-testi kullanılarak yapılan çözümlemeler sonucunda, deney grubu öğrencileriyle kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, biçimlendirici değerlendirme stratejileri kullanılarak yapılan İngilizce okuma öğretiminin, MEB müfredatında yer alan esaslar kullanılarak yapılan öğretimle karşılaştırıldığında, öğrencilerin okuma becerisini daha fazla geliştirdiği söylenebilir. Çalışma sonuçlarına dayanılarak biçimlendirici değerlendirme stratejilerinin, İngilizce öğretiminde, farklı kademelerde, farklı becerilerin öğretiminde ve farklı düzey kazanımlar üzerine etkilerinin daha ileri akademik çalışmalarla incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the adoption of the“constructivist approach”in 2005-2006 educational year in Turkey, the use of Formative assessment, a technique developed on the basis of classroom assessment, has gained considerable importance in the field of assessment which is a main component of education. In this study, three“Formative Assessment”strategies,“Personal Whiteboard, Think-Pair-Share and Self-Assessment Quizzes”, which are eligible for use in the instruction of reading skill for middle school level English classes have been employed to teach reading skill and then the effect of this instruction on the development of reading skill has been studied. This study is an experimental design action research. For the experimental part of the study a quasi-experimental pretest-posttest design was used. The study was conducted on a group of 50 students from a secondary school in Keçiören district of Ankara for 8 weeks. In the beginning of the study, both groups were administered the integrated reading-writing skills part of the“2018 Cambridge Assessment English A1-volume 2/ for Movers”standard test prepared by Cambridge Assessment English as a pretest. During the study period, the control group classes were instructed in alignment with the Turkish Ministry of Education curriculum whereas in the experiment class, reading skill teaching activities were replaced with ones based on formative assessment strategies. At the end of the study, both groups took the relevant part of the“2018 Cambridge Assessment English A1-volume 1/ for Movers”standard test prepared by the same institution. Pretest and post-test scores from both groups were analysed using a t-test. A statistically significant difference was observed between the post-test results of the control and test groups' scores showing better performance from the test group. This result suggests that English instruction using formative assessment strategies yields a significant improvement in reading skill compared to instruction using principles in the Turkish Ministry of Education curriculum. Based on the outcomes of this study we suggest further academic studies on the effects of Formative Assessment strategies on different grades, for teaching different skills and different level learning outcomes in English language education.