Seküler ve dinsel alanlar arasındaki geçişlilik: Çevrim içi Kadın ve Aile dergisi örneği
Transition between secular and religious realms: Online Kadın ve Aile magazine example
  1. Tez No: 871616
  2. Yazar: HASRET YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Osmanlı döneminde yenileşme hareketiyle başlayan modernleşmenin Türkiye'deki yolculuğu incelenmiş, İskenderpaşa Cemaati'nin bir yayını olan ve çevrim içi olarak yayın hayatına devam eden Kadın ve Aile dergisi üzerinden bu yolculuğun izdüşümleri okunmaya çalışılmıştır. Modernleşmenin kesin bir sonucu olarak görülen ve muhafazakârlaşmadan sonra gelmesi beklenen bir evre olarak kabul edilen sekülerleşme, bu dergi bağlamında mercek altına alınmıştır. Doküman inceleme metodunun kullanıldığı çalışmada muhafazakârlaşma ve sekülerleşmenin birbirinin ardı sıra gelen dönemler olmayıp iç içe geçtikleri ve ne kadar modernleşme o kadar sekülerleşme tabirinin geçerli olmadığı görülmüştür. Bu iki kavram arasındaki geçişlilik ise büyü bozumu ve yeniden büyüleme kavramları bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of modernization that started with the reform movement in the Ottoman period and continued in Turkey was examined. The reflections of this process were attempted to be read through the Kadın ve Aile magazine, which is a publication of the Iskenderpasa Community and continues its publication online. Secularization, which is seen as a definitive result of modernization and expected to come after conservatism, was examined in the context of this magazine. In the study where document analysis method was used, it was observed that conservatism and secularization are not successive periods but intertwined, and the notion that the more modernization, the more secularization is not valid. The transition between these two concepts is attempted to be explained in the context of disenchantment and re-enchantment concepts.