Nükleer tesis işletenin hukuki sorumluluğu kapsamında nükleer risk sigortaları
Insurance against nuclear risks within the scope of third party liability of nuclear installation operators
  1. Tez No: 871617
  2. Yazar: EZGİ DAMLA SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ORAL MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Sigortacılık, Energy, Law, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın konusunu; nükleer tesis işletenin hukuki sorumluluğu kapsamında nükleer risklere ilişkin sorumluluk sigortalarının incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde nükleer tesis işletenlerin hukuki sorumluluğu 7381 sayılı Kanun ve Paris Sözleşmesi'nin 2004 Protokolü'yle değişikliğe uğrayan hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise nükleer tesis işletenlerin nükleer zararlardan kaynaklanan hukuki sorumluluklarını teminat altına almaya yönelik olarak başvurdukları nükleer risklere ilişkin sorumluluk sigortaları 7381 sayılı Kanun, Paris Sözleşmesi ve Nükleer Risklere İlişkin Sorumluluk Sigortasına ve Teminatına Dair Yönetmelik ile TTK hükümleri kapsamında değerlendirilerek, nükleer risklere ilişkin sorumluluk sigortalarının Türk sigortacılık mevzuatı kapsamındaki yeri tespit edilmiş ve nükleer risklere ilişkin sorumluluk sigortası sözleşmelerinin özellikleri, unsurları, konusu, kapsamı ve sözleşme nezdinde tarafların yükümlülükleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, undertaken as a master's thesis focuses on the examination of liability insurances regarding nuclear risks within the framework of the. third party liability of the nuclear installation operator. In the first section of the study, the third party liability of nuclear installation operators is discussed within the framework of Law No. 7381 and the provisions of the Paris Convention as amended by 2004 Protocol. In the second section, the liability insurances related to nuclear risks applied by the operators of nuclear installations to guarantee their third party liabilities arising from nuclear damages are evaluated within the scope of Law No. 7381, the Paris Convention and the Regulation on Liability Insurance and Guarantee Related to Nuclear Risks and the provisions of the Turkish Commercial Code. Its place within the scope of Turkish insurance legislation has been determined and the characteristics, elements, subject, scope and obligations of the parties regarding nuclear risk liability insurance contracts are elucidated.