Pembe dalga yönetimlerinin dış ticaret politikaları: Venezuela ve Bolivya üzerine bir inceleme
Foreign trade policies of the pink tide governments: A study on Venezuela and Bolivia
- Tez No: 871634
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma kapsamında, Latin Amerika bölgesinde Hugo Chávez'in 1999 senesinde başkan seçilmesi ile başlayan pembe dalga akımı ile başlayan sol partilerin iktidara geçmesi sürecinde, Venezuela ve Bolivya ülkelerinde 1999-2013 ve 2005-2019 dönemini kapsayan ihracat, ithalat ve ekonomik büyüme verileri kullanılarak dış ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenecektir. Çalışmanın amacını açıklamak için, Durağanlık, Genişletilmiş Dickey-Fuller (Augmented Dickey-Fuller, ADF) testleri ve VAR modeli uygulanmıştır. Uygulanan analizlerde, Venezuela ve Bolivya için, ihracat, ithalat ve gayri safi yurtiçi hasıla büyüme oranı değişkenleri kullanılmıştır. Genişletilmiş Dickey-Fuller birim kök testi (ADF) yardımı ile kullanılan veri setindeki değişkenlerin durağan olup olmadığı incelenmiş; serinin tüm değişkenlerinin durağan olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, değişkenlerin farkı alınarak durağan hale getirilmiştir. Çıkan sonuçlarla yapılan AR analizi ile değişkenler arasında nedensellik analizleri yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Modelin bulgularına göre, Venezuela için ihracatın ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi bulunurken; ithalatın ekonomik büyüme üzerinde herhangi bir etkisi saptanamamıştır. Bolivya için ise ihracatın ve ithalatın ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi bulunmaktadır. bu araştırma sonucunda, Latin Amerika'da anti-neoliberal mücadeleler sonucu iktidara gelen sol partilerin uyguladıkları dış ticaret politikalar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki konusunda ampirik olarak alana önemli katkılar sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between foreign trade and economic growth in Venezuela and Bolivia during the periods 1999-2013 and 2005-2019, respectively, within the context of the Pink Tide movement initiated by Hugo Chávez's election as president of Venezuela in 1999. To explain the study's objectives, Stationarity tests, Augmented Dickey-Fuller (ADF) tests, and the VAR model are applied. The analysis utilized variables exports, imports, and GDP growth rates for both Venezuela and Bolivia. The ADF unit root test is employed to determine the stationarity of the variables in the dataset, revealing that none of the variables are stationary. Therefore, the variables are differenced to achieve stationarity. The AR analysis conducted with these results indicated that causality analyses could be performed between the variables. According to the model's findings, exports positively affect economic growth in Venezuela, while imports have no significant impact. In Bolivia, both exports and imports positively influence economic growth. This research is expected to provide significant empirical contributions to the field by elucidating the relationship between the foreign trade policies implemented by left-wing parties, which came to power through anti-neoliberal struggles, and economic growth in Latin America.