A postcolonial critical study of identity conflict in Wole Soyinka's play, The Lion and The Jewel
Wole Soyinka'nın Aslan ve Mücevher adlı oyununda kimlik çatışmasının postkolonyal eleştirel incelemesi
  1. Tez No: 941531
  2. Yazar: HALİL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Nijeryalı oyun yazarı Wole Soyinka'nın Aslan ve Mücevher adlı eserini kültür, kimlik ve dünya edebiyatı kavramı üzerine odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Oyun, sömürgeci güçlerin etkisi altında olan, modernite ile gelenek arasında sıkışmış bir toplumun portresidir. Sözde barbar Afrika kültürünün komik bir temsili olarak görülebilir, ancak aslında seslerini duyurmaya çalışan insanları gösteren bir oyundur. Bu mücadele ve bu mücadelenin gösterilme şekli, oyunun kültürel sınırlarının ötesine geçmesini ve modernite ile gelenek gibi evrensel temalara dokunmasını sağlar. Oyunu analiz edebilmek için kültür kavramını anlamak, sadece oyunda gösterilen kültürel çatışmayı analiz etmek için değil, aynı zamanda kimliğin nasıl oluştuğunu keşfetmek açısından da önemlidir. Kültürün etkisi ve bu etkinin ikili karşıtlıklar yaratmak için nasıl kullanıldığı da analiz edilecek diğer kavramlardır. Bu unsurlar incelendikten sonra, dünya edebiyatı kavramını ve bu kavramın sıklıkla dünya edebiyatı olarak yanlış şekilde kabul edilen Batı edebiyatından nasıl farklılaştığını anlamak, Aslan ve Mücevher eserinin dünya edebiyatı bağlamındaki yerini belirlemek açısından hayati olacaktır. Bu nedenle, çalışma dünya edebiyatının Batı edebiyatı ile sınırlı olmadığını ve bu oyunun, ait olduğu kültürün ötesine geçerek dünya edebiyatının bir parçası olabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study will aim to examine the work of Nigerian playwright Wole Soyinka's The Lion and the Jewel by focusing on culture, identity, and concept of world literature. The play is a portrait of a society that is under influence of colonial powers, struggling between modernity and tradition. It can be seen as a comic representation of so called barbaric African culture, but it is a play that shows people who try to be heard. This struggle and how it is shown, makes this play able to go beyond its cultural boundaries and touch universal themes such as modernity against tradition or difficulties of identity formation under oppression. In order to analyse the play understanding the concept of culture is crucial not only for analysing the cultural conflict shown in the play, but also for exploring how identity is formed. Influence of culture and how it is used to create binary oppositions are other concepts that will be analysed. After examining these elements, understanding the concept of world literature, and how it differs from Western literature, which is often mistakenly treated as representative of world literature, will be essential in identifying the place of The Lion and the Jewel within a global literary context. Therefore, the study aims to show that world literature is not limited to western literature and the play can go beyond its culture of origin in such a way that it can be part of world literature.