The woman image in the romances of Medieval England
Orta Çağ İngilteresi'ndeki edebi metinlerde kadın imgesi
- Tez No: 871650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TAFLI DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, 13. yüzyılda Anglo-Norman dilinde kaleme alınan Gui de Warewic ve 15. yüzyıl İngilizce olarak kaleme alınan Guy of Warwick eserlerindeki kadın imgesi kadın karakterlerin anlatı üzerinde düşünüldüğünden daha etkili olmaları açısından analiz edilecektir. Orta çağ romans geleneğinde kadınların daha az değerli ve daha az saygı duyulan figürler olarak tasvir edilmesi oldukça yaygındır ve özellikle 13. ve 15. yüzyıllarda, kadınlar genellikle dar toplumsal cinsiyet normları çerçevesinde ikincil bir rolde, güçsüz varlıklar olarak tasvir edilme eğilimindedir. Sosyal, ekonomik ve dini faktörlerin yanı sıra ataerkil toplum yapısının da bu tasvirlerin ardındaki belirleyici etken olduğu varsayılabilir. Genellikle ataerkil toplum yapısından etkilenen yazarlar, kadın karakterleri pasif ve itaatkâr olarak resmetme eğilimindedir. Ancak bu algıların yanıltıcı olabileceği ve kadın karakterlerin gerçek etkisinin daha derinlemesine analiz edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Orta çağ romans geleneğinde kadın figürlerin konumu toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında incelenirken, yazarların eserlerindeki kadın karakterleri nasıl şekillendirdikleri de irdelenecektir. Bu çalışma, kadın karakterlerin anlatı üzerinde yaygın olarak düşünüldüğünden daha büyük bir etkiye sahip olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca kadın karakterlerin aslında düşünüldüğünden daha etkili olduğu savını desteklemek amacıyla eserler arasında derinlemesine bir karşılaştırma yapılacaktır ve metinler arası analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilecek olan bu araştırma karşılaştırmalı bir çalışma olacaktır. Başka bir deyişle, ataerkil toplum yapısının ve teolojik yaptırımların bir yansıması olarak bastırılan ve değersizleştirilen kadın figürünün aksine, Anglo-Norman dilinde kaleme alınan Gui de Warewic ve İngilizce Guy of Warwick adlı Orta çağ romanslarında genel kabul gören algının dışında başka bir kadın imgesinin var olduğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study probes the image of women in the 13th-century Anglo-Norman Gui de Warewic and the 15th-century English Guy of Warwick, arguing that female characters are more influential in the narrative than previously thought. The portrayal of women as less valuable and less respected figures is quite common in the medieval romance tradition, and, especially in the 13th and 15th centuries, women are tended to be portrayed as powerless beings, often in a subordinate role within narrow gender norms. In addition to social, economic, and religious factors, the patriarchal social structure can be seen as a determining factor in these representations. In general, authors influenced by the patriarchal social structure tend to portray female characters as passive and submissive. However, it should be borne in mind that these perceptions can be misleading and that the real impact of female characters needs to be analysed in more depth. While analysing the position of female characters in the medieval romance tradition in the context of gender roles, this thesis also examines how authors shaped the female characters in their works. This study theorises that female characters exert a greater influence on the narrative than is commonly assumed, and the theory that women are deliberately sidelined in historical contexts by patriarchal writers will be analysed. In addition, in order to support the argument that female characters are in fact more influential than assumed, an in-depth comparison between the works will be carried out using intertextual analysis. In other words, in contrast to the suppressed and devalued female figure as a reflection of the patriarchal social structure and theological sanctions, the medieval romances of the Anglo-Norman Gui de Warewic and the English Guy of Warwick will be examined to see if there is a different image of women than the commonly accepted one.