The hikikomori phenomenon in Japan: A deeper look at the socioeconomic and gendered layers
Japonya'daki hikikomori olgusunun sosyoekonomik ve toplumsal cinsiyet katmanları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 871657
  2. Yazar: ALEYNA ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Psikoloji, Sosyoloji, Anthropology, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Psikososyal bir olgu olup sosyal bir çözüm gerektiren olan hikikomori, tıbbi müdahalelere direnen spesifik bir tür akut sosyal geri çekilme olarak tanımlanmaktadır. Bu tez, hikikomori'yi sosyal bilimler lensine dahil ederken, hikikomorilerin Japonyadaki orta sınıfa özgü, bu homojen sosyoekonomik yapının geleceğini tayin eden başat rolünü vurgulayıp aynı zamanda öncelikle toplumdaki erkekleri etkilediği yönündeki yaygın görüşe de meydan okumaktadır. Yeterince temsil edilmeyen kadın hikikomorilerin varlığına vurgu yapan bu tez, konuyla ilgili sınırlı sayıdaki tıp lensini kullanmayan, niteliksel ve feminist literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu tez esas olarak“Hikikomori olgusunun sosyoekonomik ve toplumsal cinsiyete özgü katmanları yıllar içinde nasıl gelişmiştir ve COVID-19 pandemisi bağlamında bakıldığında bu öğelerin medya temsili karşımıza yeniden nasıl çıkmıştır?”sorusuna cevap bulmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sosyal inşacılık (CSP) ve bağlamsal (contextual) inşacılığı birleştiren bir çerçeveyi benimseyen tez, hikikomorinin toplumsal cinsiyet ve sosyoekonomik katmanlarını ve bunların bağlama göre şekillendiğini, COVID-19 pandemisi parametreleri çerçevesinde, 2020-2024 aralığını baz alarak başlıca Japon gazeteleri olan Asahi Shimbun ve Mainichi Shimbun'u tarayarak amaçlı örnekleme yöntemiyle göz önüne sermeyi amaçlamaktadır. Tez sonuç olarak hikikomori bağlamında kadınlara yönelik iki boyutlu bir önyargının varlığını ortaya koyar. Hem kadın hikikomori sayısının toplumsal beklentiler ışığında olduğundan çok daha az görülmesi ve gösterilmesini hem de hikikomori çocuklarına bakan annelerin karşılaştığı toplumsal önyargıyı açığa çıkaran tez, konunun toplumsal cinsiyet boyutunun yeniden değerlendirilmesini ve kadın hikikomoriler bağlamında daha kapsamlı, çok yönlü ve önyargısız araştırmalar yapılmasının elzem olduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
Hikikomori, a psychosocial condition that requires social solutions, is characterized as a specific type of acute social withdrawal that is resistant to medical interventions. Incorporating hikikomori within the social sciences, this thesis not only challenges the widely held belief that it predominantly impacts males, but also emphasizes the significant role of primarily middle-class hikikomori on the future of the largely homogenous Japanese middle class. By focusing on the underrepresented population of female hikikomori, this thesis makes a notable contribution to the limited body of non-medical, qualitative, and feminist literature on the subject. This thesis primarily seeks to investigate,“How have socioeconomic and gendered aspects shaping hikikomori and its media portrayal evolved over the decades and resurfaced within the context of the COVID-19 pandemic?”It does this by employing a framework that combines social constructionism and contextual constructionism. The thesis also aims to affirm the contextuality of hikikomori, as well as its gendered and socioeconomic aspects, within the parameters of pandemic and voluntary lockdowns, as reported in major Japanese newspapers, Asahi Shimbun and Mainichi Shimbun from the mid-2020s to the mid-2024s, using purposive sampling. The thesis reveals a twofold bias, encompassing both the gross underestimation of the number of female hikikomori and the struggles faced by mothers caring for hikikomori children, highlighting the excessive strain placed on motherhood in Japanese society. Finally, the thesis advocates for a reevaluation and more comprehensive, multi-faceted, and impartial research on the gender aspect of the phenomenon.