Unboxing the goshiwon living: Reflections in the Korean media
Goşivon yaşamını kutudan çıkarmak: Kore medyasındaki yansımalar
  1. Tez No: 871659
  2. Yazar: NİSA BURÇAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geleneksel anlamda goşivon, Güney Kore'de“sınav”ve“yer”anlmına gelen iki kelimeden oluşan, ve 1970'lerden itibaren Seul'e akın eden binlerce genç yetişkinin önemli ulusal sınavlara hazırlanmak, sınav hazırlık kurslarına katılmak ve izole olmak amaçlarıyla sınırlı süreler içinde barınma ihtiyaçlarını karşıladıkları, kutu şeklinde ve dar zemin alanına sahip pansiyon benzeri bir konaklama işletmesidir. İşletme sahibi, yahut bir yöneticinin de günlük ihtiyaçları karşılamak, giriş-çıkışı kontrol etmek ve güvenliği sağlamak üzere odalardan birini paylaştığı goşivonlar özellikle 1990'lardan itibaren sadece öğrencilere ya da sınav hazırlığındaki genç yetişkinlere değil, işsiz, geçici ya da günlük işlerle geçimi sağlayan, barınma ihtiyacını karşılayamayan tek kişilik hanehalkının da tercih ettiği bir seçenek haline gelmiştir. Değişen hükümetlerin benzer toplu konut politikalarına karşın emlak piyasasında bir prestij meselesi haline gelen pasif gelir talebi ve sürekli artan konut fiyatlarına karşın düşük gelirli ve geliri olmayan genç yetişkinler daha uzun süreler için goşivonları tercih etmeye başlamışlardır. 2010'lu yıllarda resmi olarak“yarı-konut”olarak tanınan goşivonlar günümüz Kore toplumunda hala yetersiz yaşam koşulları ve beslenme alışkanlıklarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu tez, goşivonda yaşama deneyiminin Kore medyasında nasıl temsil edildiği sorusunu sormuştur. Bu soruyu cevaplayabilmek için çevrimiçi gazete makaleleri, belgeseller, ve kurgusal kaynaklar (dizi) veri kaynağı olarak kullanılmış olup; method olarak etnografik içerik ve söylem analizi teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar goşivon yaşamının Kore medyasında sosyal anlamda bir yükselme basamağı, kentsel yoksulların son çare barınma alanı ve suç ve güvenlik konularında ise bir kör nokta olarak yansıtıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
A goshiwon, derived from two words in Korean meaning“examination”and“place,”is a box-like non-housing unit that first appeared in the 1970s when people from all over Korea gathered mostly in Seoul to get affordable shelter and isolated space to study for national exams with its owners or hired managers also staying in one of the rooms and taking care of the floors or building. In the 1990s, goshiwons became an option not only for students or young adults preparing for exams but also for single-person households who were unemployed, engaged in temporary or daily jobs, and unable to meet their housing needs. Despite lasting government policies on mass housing, the demand for passive income and the continuously increasing housing prices have made goshiwons a matter of non-housing options in the real estate market. Consequently, low-income and unemployed young adults have increasingly opted for goshiwons for longer durations. Officially recognized in the 2010s as a“semi-housing”, goshiwons are still associated with inadequate living conditions and dietary habits in contemporary Korean society. This thesis aimed to examine how the experience of goshiwon living was reflected in the Korean media. Online news articles, documentaries, and fictional resources (TV series) were used as data sources; while the Ethnographic Content Analysis and discourse analysis techniques were employed as methodology. The results demonstrated that in Korean media, goshiwon living was reflected as a way for social advancement, a last-chance shelter for the urban poor, and a blind spot for crime and safety.