Dare to share? How anti-disinformation policies affect online news-sharing behavior in Türkiye
Türkiye'de dezenformasyonla mücadele politikalarının çevrimiçi haber paylaşma davranışına etkisi
  1. Tez No: 871665
  2. Yazar: SELİN KÜÇÜKORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR DAL TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hükümetler ve sosyal medya şirketleri, çevrimiçi aktivitelerle ilgili yeni düzenlemeler geliştirerek yanlış bilginin yayılmasını engellemeye çalışmaktadır. Bu girişimler birçok durumda yanlış bilgilerin yayılmasını başarılı bir şekilde engellemiş olsa da yanlış bilgiyle alakalı farklı kavram tanımlarını çevreleyen belirsizlik nedeniyle bu tür düzenlemelerin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği durumlar da olmuştur (Cipers vd., 2023). Bu tez, devletler tarafından uygulanan yanlış bilgiyle mücadele stratejilerinin, otoriteye eğilimli devletlerde sıradan vatandaşların çevrimiçi haberlerle etkileşim biçimini nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamıştır. Bunu yaparken, Türkiye'deki dezenformasyon veya sansür yasası olarak da bilinen yeni dezenformasyonla mücadele düzenlemesinin haber paylaşma davranışı üzerindeki etkisini incelemiştir. 228 üniversite öğrencisi arasında 2x2 denekler arası çevrimiçi anket deneyi yöntemini kullanan çalışma, yasanın hatırlatılmasının ve çevrimiçi kimlik formlarının (anonim veya gerçek) bireylerin haber paylaşma eğilimlerini etkileyip etkilemediğini anlamayı amaçlamıştır. Yasanın hatırlatılması ve farklı çevrimiçi kimlik formlarının kullanımı bir model olarak haber paylaşımını anlamlı şekilde etkilememesine rağmen, tüm kontrol değişkenleri analize dahil edildiğinde, yasanın hatırlatılmasının haber paylaşımı ile anlamlı bir negatif ilişkisi olduğu bulunmuştur. Genel olarak çalışmanın bulguları yanlış bilgiyle mücadelede atılan yasal adımlar ve çevrimiçi ifade özgürlüğünü koruma arasında bir denge kurmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
For the past decades, governments and social media companies have attempted to combat the spread of misinformation online by developing new regulations around online technologies. While these attempts have successfully curbed the spread of misinformation in many instances, there have also been cases where such regulations have violated the freedom of expression due to the uncertainty surrounding the definition of misinformation (Cipers et al., 2023). This thesis aims to explore how these strategies to combat misinformation affect the way ordinary citizens engage with news online in an authoritarian-leaning context. In doing so, it investigates the impact of recent counter-misinformation regulation in Turkiye, publicly known as the disinformation or censorship law, on news-sharing behavior. Employing a 2x2 between-subjects online survey experiment among 228 Turkish college student, the study seeks to understand whether exposure to information about the law and the mode of online identity (anonymous vs. real) affects individuals' news-sharing tendencies. Although the salience of the law and the different modes of online identity does not significantly affect news-sharing attitudes as a model, the salience of the law alone has a significant negative relationship with sharing likelihood when all control variables were included in the analysis. Overall, the findings highlight the importance of striking a balance between countering misinformation and protecting freedom of expression online.