A Case study concerning change
Değişim konulu vaka analizi
  1. Tez No: 87168
  2. Yazar: TOYGAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. FRED WOOLLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET DEĞİŞİM KONULU VAKA ANALİZİ TOYGAN ÖZGEN M.B.A THESIS Tez Yöneticisi: Dr. Fred Woolley Günümüz rekabet ortamında çalışan personel, yoğun rekabet mücadelesinde şirketlerin savunucu askerleri görevini üstlenmektedirler. Bu mücadelenin norm ve standartları hızla değişmektedir. Merkezi kumanda kavramı, bu ortamda eski geçerliliğini koruyamamaktadır. Yaşanan değişim süreci, kendi kendini yöneten organizasyonlara, mücadelede ayakta kalabilme açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bu çalışma, kendi kendini yöneten takımlar hakkındaki yanlış yorum ve saptamalara, Sevgi Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş bir vaka analizi aracılığı ile ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda, radikal organizasyonel değişimlerin zorluğuna ve şirketlerin üst yönetiminin yaşanan değişim süreçlerinin başarısındaki oynadığı önemli role değinmektedir. Çalışmanın ilk bölümü, organizasyonlarda^ takım bazlı yapılanmanın gerekliliğini tartışmaktadır. Bu çerçevede, kendi kendini yöneten takım uygulamalarında etken olan faktörler araştırılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünü, Sevgi Hastanesi'nde gerçekleştirilen vaka analizi oluşturmaktadır. Bu bölümde ise ilk bölümde sunulan teorilerin pratiğe aktarılması aşamasında yaşanan zorluklara değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CASE STUDY CONCERNING CHANGE TOYGAN ÖZGEN M.B.A. THESIS Supervisor: Dr. Fred Woolley In today's competitive arena, the employees are soldiers of the organizations that fight in a severe competitiveness struggle. The norms and standards of this struggle are changing rapidly. The centralized commander concept does not work well anymore. It is the age of self-organizations that are expected to survive in the struggle. This study enlightens the misinterpretations about the applications of self- directed work teams with a real life case study conducted in Sevgi Hospital. This study discusses the difficulties of radical organizatonal changes and analyzes the important role of top management in the success of the change. The first part of this study examines the need for and structure of team organizations. Within this framework the applications of self-directed work teams is explored and the forces that shape and direct them are analyzed. The case study conducted in Sevgi Hospital constitutes the second part of the study. In this part the theories presented in the first part are discussed in practical terms.