Curriculum evaluation of an English-medium of instruction state university by using the CIPP model
Eğitim dili İngilizce olan bir devlet üniversitesinin CIPP modeli kullanılarak öğretim programlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 871695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, eğitim dili İngilizce olan bir devlet üniversitesinde İngilizce öğretim programını değerlendirmek için CIPP modeli kullanılmıştır. Araştırmada yaygın olarak kullanılan bir araştırma yaklaşımı olan karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de eğitim dili İngilizce olan bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Bölümü'nde öğrenim gören öğrenci ve öğretim elemanlarından veri toplamak için Karataş (2007) tarafından geliştirilen ve Stufflebeam CIPP değerlendirme modeli ilkelerine dayanan CIPP program değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, nitel verilerin toplanması amacıyla öğrencilere ve öğretim elemanlarına ayrı ayrı açık uçlu görüşme soruları verilmiştir. Karataş (2007) tarafından geliştirilen CIPP programı SPSS 26 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma, öğrencilerin bağlam, girdi ve ürün değerlendirmelerinde eğitmenlerden daha düşük puan aldığını ve bu da programın tasarımının ve yürütülmesinin öğrenci gereksinimlerini yeterince karşılamadığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study used the CIPP model to assess the English language teaching program at a state university that uses English as the medium of instruction. The mixed research method, a commonly used research approach, was employed. The study utilized the CIPP program evaluation scale, developed by Karataş (2007) and based on the principles of Stufflebeam CIPP evaluation model, to gather data from students and lecturers in the English Preparatory Department of a state university in Türkiye that conducts its education in English. Furthermore, the students and instructors were individually given open-ended interview questions in order to gather qualitative data. The CIPP program, developed by Karataş (2007), was evaluated using the SPSS 26 program. The study found that students scored lower than instructors on context, input, and product assessments, indicating that the program's design and execution did not adequately meet student requirements.