Bir antik kent okuması: Ankyra'nın Roma İmparatorluk döneminde mekansal düzenlemesi üzerine bir değerlendirme
Configuring an ancient city: An analysis of Roman Imperial period Ankyra's spatial organization
  1. Tez No: 871713
  2. Yazar: SÜMEYRA KOÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SÖKMEN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ankyra, M.Ö. 25 yılında Roma'nın bir eyaleti olarak yeniden organize edilmesi aşamasında belirli bir mimari program dahilinde inşa edilmeye başlanmıştır. Mevcut çok çeşitli tarihsel mirasın omuzlarında yükselen kentsel karaktere eklemlenen Roma'nın eyalet yönetim ideolojisi, Roma merkezi yönetim kentlerinde de görüldüğü gibi kamusal alanı meşruiyet yaratma alanı olarak tasarlamıştır. Toplumun onayının alınmasına aracı olan unsurlar mercek altına alındığında öne çıkan yerel seçkinler ve yönetici sınıfının aynı zamanda kent peyzajına da önemli katkılar sunduğu izlenmektedir. Roma Ankyra'sının her bir mimarlık yapısı, somutlaşmış ideolojilerin sahnelendiği bir alan haline gelmiştir. Karşılıklı etkileşim ve beslenme halinde olan bu kurgu, Ankyra kenti özelinde politik peyzaj açısından değerlendirilmiştir. Kent tasarım kurgusundaki örüntüler ve toplumsal dokuyu anlamaya çalışan bu çalışmada bu ilişkileri görünür kılmak ve sosyolojiyi bir parametre olarak kent gelişimine dahil edebilmek adına mekân dizim analizi (space syntax analysis) ile sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the reorganization of Ankyra as a Roman province in 25 BCE, the city began to be constructed as part of an architectural program. The provincial governance ideology of Rome, which was integrated into the urban character built upon a diverse historical heritage, designed public space as a domain for creating legitimacy, similar to central administrative cities of Rome. When examining the elements that facilitated the approval of society, it becomes evident that local elites and the ruling class significantly contributed to the urban landscape. Each architectural structure in Roman Ankyra transformed into a stage where embodied ideologies were enacted. This mutual interaction and nourishment were evaluated in the context of political landscape particularly concerning the city of Ankyra. In this study, to understand the patterns and social structure within urban design frameworks and make these relationships visible, while incorporating sociology as a parameter in urban development was examined using Space Syntax Analysis.