MoS2 tabanlı fotodedektör üretimi ve karakterizasyonu
MoS2 based photodetector production and characterization
  1. Tez No: 871712
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elektrokimyasal yöntemle elde edilen ince MoS2 filminin p-Si üzerine kaplanması, elde edilen heteroeklemde MoS2 filmin farklı tavlama sıcaklığı ve sürelerin aygıt performansına etkisi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, değişen elektrokimyasal biriktirme süreleriyle elde edilen MoS2 ince filmleri farklı sıcaklıklarda tavlanmıştır. Elde edilen yapılar SEM (Taramalı Elektron Mikroskopu), XRD (X-ışını Kırınımı) ve UV-VIS-NIR Spektrometresi ile analiz edilmiştir. Aygıt parametreleri karanlıkta ve ışıkta alınan I-V (akım-gerilim) ölçümleriyle belirlenmiştir. 10 mW/cm2'den 150 mW/cm2'ye kadar değişen güce sahip görünür ışık ve 8 mW/cm2 güce sahip UV ve IR ışık kaynakları ile fotodedektör parametreleri belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan analiz ve ölçümler sonucunda, en iyi aygıt performansı 60 dk biriktirme süreli ve 4000C tavlama sıcaklığında elde edilmiştir. Artan görünür ışık şiddeti ile fototepkinin arttığı görülmüştür. Ayrıca aygıtların UV-IR bölgede de ışığa karşı duyarlılığının olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Elektrokimyasal biriktirme yöntemiyle elde edilen MoS2 ince film tabanlı görünür-UV-IR ışık kaynakları altında çalışabilen yüksek duyarlılığa ve kararlılığa sahip fotodedektörler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to coat the thin MoS2 film obtained by electrochemical method on p-Si, and to investigate the effects of different annealing temperatures and times on the device performance of the MoS2 film in the resulting heterojunction. Method: In this study, MoS2 thin films obtained with varying electrochemical deposition times were annealed at different temperatures. The obtained structures were analyzed by scanning electron microscope (SEM), X-ray diffraction (XRD) and UV-VIS-NIR spectrometry. Device parameters were determined by current-voltage (I-V) measurements taken in the dark and under the light. Photodetector parameters were determined with visible light with power varying from 10 mW/cm2 to 150 mW/cm2, and UV and IR light sources with power of 8 mW/cm2. Findings: As a result of the analysis and measurements, the best device performance was obtained with a deposition time of 60 minutes and an annealing temperature of 4000C. It has been observed that photoresponse increases with increasing visible light intensity. It has also been determined that the devices are sensitive to light in the UV-IR region. Result: Photodetectors with high sensitivity and stability that can work under visible-UV-IR light sources based on MoS2 thin film obtained by electrochemical deposition method have been obtained.